• 26 maja - Dzień Matki

A - dobroć anioła

T - troskę codzienną

K - krzyż w pocie czoła

A, którte kończy to piękne nazwanie, to święte Boże apostołowanie.

KOCHANE MAMY!

DUŻO ZDROWIA RADOŚCI WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI ŻYCZĄ WAM

dzieci.

• Egzaminy ósmoklasistów - 24-26 maja 2022 r.

• Już za chwilę rozpoczną się egzaminy ósmoklasistów. Przed uczniami trzy dni zmagań.

24 maja br. - egzamin z języka polskiego.

25 maja br. - egzamin z matematyki.

26 maja br. - egzamin z języka angielskiego.

Trzymamy kciuki. POWODZENIA!

• "...Jak Warszawa to, w maju, gdy kwitną bzy..." - 19.05.2022 r.

• "Jak przygoda to tylko w Warszawie, jak Warszawa to, w maju gdy kwitną bzy..." - słowa popularnej niegdyś piosenki stały się mottem wycieczki uzniów klasy VIII do Warszawy.

Wyruszyliśmy pociągiem IC "Podlasiak" z Dąbrowy Białostockiej, aby po czterech godzinach komfortowej jazdy być w stolicy.

Naszym celem było Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzież z zainteresowaniem zwiedzała ekspozycję. Przeszliśmy  kanałem, obejrzeliśmy film "Miasto w ruinie".

Kolejnym punktem był Plac Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i innymi pomnikami, które widzieliśmy ze znacznej odległości. Spacer na Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto, podziwianie pomników, w tym Kolumny Zygmunta i widok na Zamkek Królewski zakończyło zwiedzanie miasta. Po Warszawie poruszaliśmy się pieszo, autobusem, tramwajem i metrem. Szczególnie ten ostatni środek transportu wzbudził duże zainteresowanie młodzieży. Przejechaliśmy na Dworzec Centralny, skąd wyruszyliśmy w drogę powrotną. O godz. 20:20 na dworcu w Dąbrowie Białostockiej powitała nas pani dyrektor oraz rodzice uczniów. Piękna pogoda, atrakcje, dobre humory towarzyszyły nam podczas całej wyprawy. Opiekunami młodzieży były panie Jolanta Klin i Grażyna Ciszkowska.

• Kwiaty w Harasimowiczach - 6.05.2022 r.

• 6 maja br. uczniowie z klas VI-VIII uczestniczyli w złożeniu kwiatów pod pomnikiem gen. Edwarda Godlewskiego w Harasimowiczach. W pierwszych dniach maja przypadała 77. rocznica Jego śmierci w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Mauthausen - Gusen.

Edward Józef Godlewski, ps. „Garda”, „Izabelka” (ur. 10 lipca 1895 w Harasimowiczach. Podczas II wojny światowej był komendantem Obszaru Białostockiego Armii Krajowej. Po jego likwidacji został przeniesiony do Krakowa. W maju 1944 mianowany przez Komendanta Głównego Armii Krajowej komendantem Okręgu Kraków. Funkcję objął faktycznie w czerwcu 1944. 24 lipca 1944 mianowany dowódcą Grupy Operacyjnej AK „Kraków”.

1 września 1944 pomimo bezpośredniego rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, generała „Bora” Komorowskiego, nie wydał rozkazu rozpoczęcia powstania w Krakowie. Aresztowany 19 października 1944. 6 grudnia 1944 wywieziony do niemieckiego obozu Gross Rosen, a następnie do Mauthausen, gdzie zmarł nie doczekwaszy wyzwolenia.

fot. Amelka Antonik