• Scenariusz lekcji w klasie V

      • Temat: Obliczanie pola powierzchni trójkąta

        Czas realizacji: 1 godzina lekcyjna                         

        Autor: Elżbieta Mackiewicz

         

        1. Cele kształcenia – wymagania ogólne:

        Uczeń:

        2) oblicza pola: trójkąta, kwadratu, prostokąta, rombu, równoległoboku, trapezu, przedstawionych na rysunku oraz w sytuacjach praktycznych, w tym także dla danych wymagających zamiany jednostek i w sytuacjach z nietypowymi wymiarami, na przykład pole trójkąta o boku 1 km i wysokości 1 mm;

        3) stosuje jednostki pola: mm2, cm2, dm2, m2, km2, ar, hektar (bez zamiany jednostek
        w trakcie obliczeń);

         

        1. Treści nauczania – wymagania szczegółowe:

        Uczeń:

        • oblicza pole trójkąta  ostrokątnego o danych bokach i wysokości;
        • oblicza pole trójkąta  rozwartokątnego o danych bokach i wysokości;
        • oblicza pole trójkąta prostokątnego o danych przyprostokątnych;

         

        1. Cele wychowawcze:
        • Wyrabianie umiejętności pracy indywidualnej.
        • Rozwijani wytrwałości i pomysłowości w wykonywaniu zadań.
        • Umiejętność posługiwania się komputerem, jako pomoc przy nauce .
        • Umiejętność korzystania z programów on-line z interaktywnymi zadaniami
          do rozwiązywania zadań z matematyki (www.matzoo.pl).
        • Umiejętność korzystania ze strony www.learningapps.org .

         

        4. Cel sformułowany w języku ucznia:

        Dzisiaj poznacie wzór i nauczycie się obliczać pole trójkąta

        5. Metody pracy:

        • Metody aktywizujące.
        • Pogadanka, dyskusja.
        • Rozwiązywanie zadań on-line.
        1. Forma pracy:
        • Praca indywidualna jednolita.
        1. Pomoce dydaktyczne:

         

        Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności uczniów:

        I Część organizacyjna

        II Część wstępna:

        Przypomnienie wiadomości o trójkącie

        III Część główna:

        Pokaz- wycinanka- wyprowadzenie wzoru na pole trójkąta, prezentacja multimedialna

        Rozwiązywanie zadań z e- podręcznika. Uczniowie zapisują rozwiązanie zadania na monitorze multimedialnym.

        IV Podsumowanie zajęć

        V. Sposób ewaluacji lekcji:

        Uczniowie kończą zdania wypowiedziane przez nauczyciela:

        Na dzisiejszej lekcji nauczyłem się………………

        Wzór na pole trójkąta to………………….

        Pole trójkąta jest równe………………

        VI. Zakończenie zajęć.

      • Scenariusz lekcji w klasie V

      • Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem algorytmu działań pisemnych.

        Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem algorytmu działań pisemnych

        Cel lekcji: Potrafię zastosować cztery działania do rozwiązywania zadań tekstowych.

        Cele ogólne:
        Uczeń:

        • uczeń pozna i zrozumienie metody rozwiązywania zadań tekstowych
        • stosuje algorytm działań pisemnych w tych zadaniach praktycznych
        • utrwala umiejętność: mnożenia, dzielenia, dodawania i odejmowania pisemnego

        Środki dydaktyczne:

        • monitor interaktywny, epodręcznik i e-ćwiczenia Matematyka z plusem,
        • materiały  z matematycznych portali internetowych: matlandia.pl, gwo.pl,  

        Formy pracy:

        • indywidualna
        • zbiorowa.

        Metody pracy:

        • prezentacja
        • dyskusja
        • przypomnienie potrzebnych wiadomości

         

        Przebieg lekcji :
        I. Wprowadzenie.
        1.Uczniowie przypominają: algorytmy działań pisemnych, zasady rozwiązywania zadań tekstowych. Wykonują kilka zadań dotyczących tej zamiany napisanych na monitorze przez nauczyciela.
        2.Podanie celu lekcji – Potrafię zastosować cztery działania do rozwiązywania zadań tekstowych.

        II. Cześć główna-realizacja celu lekcji.
        1. Prezentacja „Zadania tekstowe z liczbami naturalnymi”- https://zpe.gov.pl/a/dzialania-na-liczbach-naturalnych---zadania/D10FIJ2st
        2. JAK ROZWIAZYWAC ZADANIA TEKSTOWE?

        • Przeczytaj tekst zadania ze zrozumieniem (nawet kilka razy).
        • Wykonaj odpowiednie działanie lub działania.
        • Dokonaj ewentualnej autokorekty.
        •  Zapisz odpowiedź słowami

        Nauczyciel kontroluje pracę uczniów, w razie potrzeby tłumaczy uczniom jak poprawnie rozpocząć rozwiązywanie zadania. Rozwiązywanie zadań tekstowych z epodręcznika.
        III. Część podsumowująca
        Uczniowie dokonują samooceny swojej pracy, kończąc zdania:
        1. Dziś nauczyłem się ....
        2. Zrozumiałem, że.......
        3. Przypomniałem sobie, że.........
        4. Zaskoczyło mnie, że.........