• Kronika roku szkolnego 2018/2019

        •  

          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019

            Ostatni dzwonek w roku szkolnym 2018/2019 zabrzmiał 19 czerwca br.

            Dla dwóch klas, klasy III gimnazjum i klasy VIII szkoły podstawowej był to ostatni dzwonek w szkole. Stali się absolwentami. Uczniowie gimnazjum opuścili szkołę jako ostatni. Po 20 latach funkcjonowania gimnazjów w Polsce, zostały one zlikwidowane. Trochę żal...

            Na uroczystość zakończenia roku szkolnego przybyli zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie i liczni rodzice. Absolwenci złożyli ślubowanie oraz pożegnali szkołę programem artystycznym. Pani dyrektor podziękowała za roczną pracę, wręczyła dyplomy absolwentom oraz wyróżnienia najlepszym uczniom i podziękowania ich rodzicom. Kwiaty od uczniów zakończyły uroczystość. dzieciom i młodzieży życzymy udanych, bezpiecznych wakacji. Nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanego wypoczynku.

             
             
          • Bezpiecznie w rolnictwie. Spotkanie z pracownikami KRUS -18.06.2019 r.

            Bezpieczeństwa nigdy za wiele, szczególnie latem na wsi.

            Nasilenie prac polowych podczas wakacji wynika ze specyfiki tej działalności. Dlatego też trzeba zwrócić szczególną uwagę na zagrożenia płynące z faktu życia na wsi i konieczności pomocy rodzicom w pracach polowych. Na te problemy zwrócili uwagę pracownicy KRUS z Dąbrowy Białostockiej, którzy odwiedzili naszą szkołę z i przedstawili program profilaktyczny dotyczący bezpieczeństwa w rolnictwie. Uczniowie z uwagą słuchali gości. Obejrzeli też animowany film poświęcony bezpieczeństwu. Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych wakacji.

             
             
          • Festiwal Młodzieży "Bez granic" w Różanymstoku - 10-12.06. 2019 r.

            Festiwal Młodzieży "Bez granic" w Różanymstoku - 10-12.06. 2019 r.

             

            To był 10. jubileuszowy Festiwal Młodzieży "Bez granic" w Różanymstoku. Wzięli w nim udział uczniowie z najstarszych klas szkoły podstawowej i klasa III gimnazjum. Zajęcia, w formie warsztatów, odbywały się w różnych obiektach, w tym w budynku Gimnazjum nr 2 w Różanymstoku. Spośród 20 warsztatów przygotowanych przez organizatorów, każdy uczestnik mógł wybrać kilka. Uczniowie chętnie wybierali warsztaty artystyczne. Tworzyli tam swoje prace, które na koniec zajęć były wystawiane. Udział w zajęciach dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Był okazją do zaprezentowania, a może też odkrycia, swoich talentów, poznania nowych ludzi, nauczenia się współdziałania i pobudzenia własnej aktywności. Dziękujemy organizatorom, Salezjańskiemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Różanymstoku, za zaproszenia do udziału w festiwalu.

             
             
             
          • Bezpiecznie na wakacjach. Spotkanie z policją - 7.06.2019 r.

            Wakacje zbiżają się wielkimi krokami. Jeszcze tylko kilkanaście dni i "Lato, lato, lato czeka. Razem z latem czeka rzeka..." Nie tylko rzeka, ale cały szereg atrakcji, ktore służą wypoczynkowi i wakacyjnej rozrywce. O tym, aby był to wypoczynek bezpieczny przypominali uczniom policjanci, których gościliśmy w szkole. Podczas spotkania, które odbyło się w sali gimnastycznej, funkcjonariusze policji z Dąbrowy Białostockiej mówili dzieciom i młodzieży o zagrożeniach jakie niesie przede wszystkim woda, las, ale też wzmożony ruch na drogach i ogólnie wakacyjny luz. W sprawach bezpieczeństwa nikt nie zwalnia z obowiązku zachowania szczególnej uwagi w każdej sytuacji. Mamy nadzieję, że wakacje będą radosne i przede wszystkim bezpieczne. Tego życzymy wszystkim.

             
             
             
          • Ćwiczenia ewakuacyjne - 6.06.2019 r.

            Bezpieczeństwo przede wszystkim. To cel ćwiczeń ewakuacyjnych, które odbyły się w naszej szkole 6 czerwca br.

            Ewakuacja szkoły, z udziałem straży pożarnej, rozpoczęła się o godz. 10:05. Uczniowie, pod opieką nauczycieli, bardzo sprawnie opuścili szkołę i ustawili się dwójkami na szkolnym boisku. Szkołę opuścili też pracownicy. Po sprawdzeniu stanu osobowego ewakuacja została zakończona. Po ćwiczeniach ewakuacyjnych strażacy zapoznali uczniów z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Każdy mógł poćwiczyć na fantomie masaż serca i sztuczne oddychanie. Wielką atrakcją była możliwość obejrzenia wozów strażackich, z czego korzystali przede wszystkim najmłodsi uczniowie. Dziękujemy strażakom z Dąbrowy Białostockiej i Kamiennej Starej za dobrą lekcję.

             

             

             
          • Turniej szkół wiejskich "Rambit" w Suchodolinie - 5.06.2019 r.

            Turniej szkół wiejskich "Rambit" w Suchodolinie - 5.06.2019 r.

            Po raz kolejny odbył się turniej szkół wiejskich "Rambit". Tym razem uczestników gościła Szkoła Podstawowa w Suchodolinie.

             

            Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów z klas VI-VIII. Uczestniczyło 7 szkół. Opiekunem naszych zawodników była pani Jolanta Klin. Udział wzięła też pani dyrektor Iwona Granacka, która dopingowała uczniów. I miejsce zajęli gospodarze. Nasza reprezentacja zajęła III miejsce. Gratulujemy.

             
             
          • Dzień Rodziny w szkole - 4.06.2019 r.

            Dzień Rodziny w szkole - 4.06.2019 r.

            Piękny dzień w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Różanymstoku nie tylko ze względu na cudowną pogodę, ale przede wszystkim na moc atrakcji przygotowanych na "Dzień Rodziny".

             

            Impreza rozpoczęła się na boisku "Orlik" o godzinie 9. W cieniu drzew rozłożono koce, na których usiedli uczniowie wszystkich klas oraz licznie przybyli rodzice. Święto rodziny zainaugurowała pani dyrektor, która powitała przybyłych i życzyła im udanej zabawy. Każda klasa przygotowała krótki program. Szcególnie oklaskiwany był występ najmłodszych w przedstawieniu 'Rzepka". Podobał się też występ klasy VII, która przygotowała taniec na krzesłach w stylu "Moulin Rouge". Był też pokaz zumby oraz turniej sprawnościowy. Wszyscy bawili się znakomicie. Każdy też mógł poczęstować się słodyczami i napojami. Furorę zrobił tort przygotowany przez jedną z mam. Dziękujemy. To był naprawdę udany rodzinny piknik.

             
             
             
             
          • "Młode Talenty" w Różanymstoku

             

            29.05.2019 r. - Konkurs "Młodych Talentów" w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Różanymstoku 

             

            29 maja br. w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Różanymstoku odbył się konkurs "Młodych Talentów". Naszą szkołę, w różnych kategoriach,  reprezentowało 6 uczniów. Młodzież mogła zaprezentować swoje umiejętności w recytacji poezji, śpiewie, grze na instrumentach. Mogła też pokazać inne talenty takie jak, taniec czy pokazy cyrkowe. Cieszymy się, że uczniowie znajdują czas na ich rozwijanie i chcą je pokazać innej społeczności szkolnej.

             
             
          • Koncert filharmonii pt: "Piosenki Zbigniewa Wodeckiego" - 28.05.2019 r.

            To był ostatni koncert podlaskich muzyków w bieżącym roku szkolnym. Poświęcony był twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Chyba nie ma nikogo, kto nie lubi piosenek tego wykonawcy. Uczniowie z uwagą wysłuchali pięknych utworów, a piosenkę "Pszczółka Maja" to nawet śpiewali.

             
             
             
             
          • Procedury

            Uwaga Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice!

             

            W zakładce "Dokumenty" oraz zakładce "Bezpieczeństwo" zostały umieszczone "Procedury bezpieczeństwa w ZS-P w Różanymstoku. Prosimy wszystkich o zapoznanie się z nimi.

             
          • Święto Pani Dyrektor - 23 maja

             
             
             
          • Nadzwyczajne zebranie rodziców - 22.05.2019 r.

            We środę 22 maja br. o godz. 14:30 w Szkole Podstawowej w Różanymstoku, w sali gimnastycznej, odbyło się nadzwyczajne zebranie rodziców. Poświęcone było wprowadzonym w szkole procedurom bezpieczeństwa. Przedstawiła je pedagog szkolny pani Dorota Sienkiewicz.  Mimo, iż obecność rodziców była obowiązkowa, nie wszyscy przybyli na zebranie. 

             
             
          • W podlaskiej operze - 16.05.2019 r.

             
             

            16 maja br. uczniowie klas I - VII wyjechali na wycieczkę do Białegostoku. Głównym punktem programu był spektakl "Księga dżungli" w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Większość dzieci po raz pierwszy była w operze. Przedstawienie pozostawiło niezatarte wrażenia i miłe wspomnienia.

             
          • XI Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

             
             

            14 maja 2019 r. w Dąbrowie Białostockiej odbył się finał XI konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VIII Łukasz Antonik. Łukasz uzyskał tytuł Finalisty. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Ucznia do konkursy przygotowała pani Grażyna Ciszkowska.

             

             
          • Polscy bohaterowie. Przedstawienie historyczne - 10.05.2019 r.

            Polscy bohaterowie. Przedstawienie historyczne - 10.05.2019 r.

             

            Przeszłość narodu i kraju nierozłącznie wiąże się z postaciami i wydarzeniami historycznymi. Wielu Polaków na przestrzeni dziejów zasłużyło na miano bohatera. Uczniowie mogli ich poznać podczas rekonstrukcji historycznej, która odbyła się 10 maja br. w naszej szkole. Wszystko za sprawą grupy aktorów, którzy przybliżyli postaci historyczne oraz uzbrojenie polskich rycerzy, powstańców, żołnierzy na przestrzeni wieków. Była to piękna lekcja historii.

            Zapraszamy do galerii

             
          • Wizyta arcybiskupa Tadeusza Wojdy w naszej szkole - 7.05.2019 r.

            Wizyta arcybiskupa Tadeusza Wojdy w naszej szkole - 7.05.2019 r.

             

            „Oportet praedicari Evangelium” - "Aby była głoszona Ewangelia".

            Naszą szkołę odwiedził  wyjątkowy gość. Był nim Metropolita Białostocki Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup dr Tadeusz Wojda. Pani dyrektor powitała gościa przed szkołą i wprowadziła do sali gimnastycznej, w której zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i pracownicy. Młodzież powitała Księdza Arcybiskupa i wręczyła mu wiązankę kwiatów. Krótka modlitwa, słowa Księdza Arcybiskupa  i wykonana przez zgromadzonych pieśń maryjna "Chwalcie łaki umajone", dopełniły spotkania. Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup wpisał się do księgi pamiątkowej i udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. Po spotkaniu z uczniami dostojny gość spotkał się z nauczycielami i pracownikami szkoły. Upłynęło ono w ciepłej, serdecznej atmosferze. Dziękujemy Księdzu Arcybiskupowi za odwiedzenie naszej szkoły i życzymy Mu wielu łask Bożych w Jego posłudze.

            Zapraszamy do galerii

             
          • Uroczystości w Harasimowiczach - 6.05.2019 r.

            6 maja br. uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w upamiętnieniu generała Edwarda Józefa Godlewskiego w Harasimowiczach. W tej, położonej niedaleko naszej szkoły, wsi znajduje się pomnik poświęcony bohaterowi ziemi dąbrowskiej i bohaterowi naszego kraju, który jako żołnierz wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej walczył o wolną Polskę. Był komendantem krakowskiego okręgu Armii Krajowej. Został aresztowany przez Niemców i przebywał w niemieckim obozie koncentracyjnym Gross Rosen na Dolnym Śląsku, a następnie w niemieckim  obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Tam zmarł z wycieńczenia i głodu na kilka dni przed wyzwoleniem obozu.

            Lokalna społeczność uczciła swego rodaka fundując pomnik w miejscowości jego urodzenia. To przy tym pomniku odbyły się uroczystości w rocznicę smierci generała. Uczniowie wysłuchali wspomnień o generale Godlewskim i złożyli kwiaty pod pomnikiem.

            Zapraszamy do galerii

             
          • Święto Narodowe Trzeciego Maja - apel 30.04.2019 r.

             Święto Narodowe Trzeciego Maja - apel 30.04.2019 r.

             

             Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe obchodzone 3 maja,  w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. Święto zniesiono w 1951 r. , a przywrócono  ustawą z 6 kwietnia 1990 r. Od tego też roku jest  uroczyście obchodzone. 

            Z okazji 228 rocznicy  majowej konstytucji  w naszej szkole 30.04.2019 r. odbył się uroczysty apel. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny, na który złożyły się wiersze i piosenki nawiązujące do historycznych wydarzeń z czasów Sejmu Wielkiego i uchwalonego przez niego dzieła jakim była Konstytucja 3 maja. W programie wystąpili uczniowie klas VI-VIII. Nad całością czuwały panie: Teresa Boboryko i Małgorzata Bobkowska.

            Pierwsze dni maja to również święta państwowe:

            Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - 1 maja

             Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - 2 maja.

            Zapraszamy do galerii

             
          • Wielkanoc 2019

            Wielkanoc 2019

             

            Z okazji Świąt Wielkanocnych

             Społeczności Szkolnej

            składamy

            serdeczne życzenia

            radości, pogody ducha, smacznego jajka

            oraz wiele szczęścia na co dzień

             

             

             
          • Z ostatniej chwili! Ważne dla uczniów i rodziców.

            Z ostatniej chwili! Ważne dla uczniów i rodziców.

             

            Informujemy, że strajk nauczycieli w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Różanymstoku został zawieszony w dniu 12 kwietnia 2019 r. Uczniowie gimnazjum mają lekcje od poniedziałku zgodnie z planem, wyłącznie w budynku gimnazjum. Dzieci z przedszkola będą miały zajęcia w przedszkolu zgodnie  planem. Uczniowie klas I-VII szkoły podstawowej mają wolne. Uczniowie klasy VIII piszą egzamin zgodnie z wcześniejszą informacją.

             

           

          •  

            Z ostatniej chwili! Ważne dla uczniów i rodziców.

             

            Informujemy, że strajk nauczycieli w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Różanymstoku został zawieszony w dniu 12 kwietnia 2019 r. Uczniowie gimnazjum mają lekcje od poniedziałku zgodnie z planem, wyłącznie w budynku gimnazjum. Dzieci z przedszkola będą miały zajęcia w przedszkolu zgodnie  planem. Uczniowie klas I-VII szkoły podstawowej mają wolne. Uczniowie klasy VIII piszą egzamin zgodnie z wcześniejszą informacją.

             
          • Ważne dla Ósmoklasistów i Ich Rodziców

            Ważne dla Ósmoklasistów i Ich Rodziców
            • Uwaga ! Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i Rodzice uczniów

             

            Egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z planem.

            Język polski 15 kwietnia 2019 r. godz. 9.00 – 11.00

            Matematyka 16 kwietnia 2019 r. godz. 9.00 – 10.40

            Język obcy 17 kwietnia 2019 r. godz. 9.00 – 10.30

            Uczniowie przychodzą do budynku szkoły podstawowej o godz. 8:30. Obowiązuje strój galowy.

            Uczniowie przynoszą legitymację szkolną, przybory do pisania oraz linijkę.

            Długopisy w kolorze czarnym.

            Telefonów i innych urządzeń mobilnych nie przynosimy!


            Powodzenia! Trzymamy za Was kciuki!

             

            Jednocześnie informujemy, że  uczniowie klas I-VII  w tych dniach mają wolne!

            Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej przychodzą do szkoły po świętach 24 kwietnia.

             

             
          • Uwaga! Uczniowie klasy III gimnazjum i Rodzice gimnazjalistów.

            Uwaga! Uczniowie klasy III gimnazjum i Rodzice gimnazjalistów.

            Egzamin gimnazjalny odbędzie się zgodnie z planem.

            Część humanistyczna 10 kwietnia 2019 r.

            Uczniowie przychodzą do budynku gimnazjum o godz. 8:30. Obowiązuje strój galowy.

            Uczniowie przynoszą legitymację szkolną, przybory do pisania oraz linijkę.

            Długopisy w kolorze czarnym.

            Telefonów i innych urządzeń mobilnych nie przynosimy!


            Powodzenia! Trzymamy za Was kciuki!

             
          • Aktualizacja informacji dla rodziców

            Aktualizacja informacji dla rodziców

            Szanowni Państwo Rodzice

             

            Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Różanymstoku informuje Państwa, że w dniu dzisiejszym tj. 8 kwietnia 2019 r. rozpoczął się strajk pracowników szkoły.

                        W związku z powyższym, proponuję, aby dzieci nie przychodziły do przedszkola i szkoły. Jednocześnie zapewniam, że jeśli dzieci przyjdą do przedszkola i szkoły to opieka i posiłek zostaną dla nich zapewnione.

                        Ponadto, jak tylko sytuacja ulegnie zmianie niezwłocznie Państwa zawiadomimy.

            Jeśli chodzi o egzamin gimnazjalny i egzamin ósmoklasisty podkreślam, że odbędą się zgodnie z planem.

             

                                                                                                                                                         Z poważaniem

                                                                                                                                                      Dyrektor szkoły

                                                                                                                                                   Iwona Granacka

             

            Różanystok, 08.04.2019 r.

             
          • Ważna informacja dla rodziców - 3.04.2019 r.

            Ważna informacja  dla rodziców - 3.04.2019 r.

             

             

            W zakładce "Dla Rodziców" znajduje się ważna informacja. Prosimy zajrzeć.

             
          • Lekcja otwarta - 28.03.2019 r.

            Lekcja otwarta - 28.03.2019 r.

            W ramach realizacji projektu "Aktywna Tablica" w naszej szkole odbyła się otwarta lekcja historii w klasie V. Na lekcję przybyli zaproszeni goście, Pani Danuta Moroz - nauczyciel konsultant z Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, nauczyciele z innych szkół, pani dyrektor oraz nauczyciele z naszej szkoły. Lekcję poprowadziła pani Grażyna Ciszkowska. Przeniosła ona uczniów i obserwatorów w czasy panowania księcia Bolesława Krzywoustego. Lekcja z wykorzystaniem tablicy interaktywnej zaciekawiła i pobudziła uczniów do dużej aktywności. Nasza szkoła dysponuje wspaniałą bazą do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem multimediów. W bieżącym roku szkolnym również chcemy pozyskać środki na monitory dotykowe. Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy dzieci do aktywniejszego zdobywania wiedzy i poszerzania swoich umiejętności.

            Lekcja otwarta - 28.03.2019 r. - Obrazek 1

             

              Lekcja otwarta z historii w klasie V.

              Temat: Panowanie Bolesława Krzywoustego.

              Podział Polski na dzielnice.

              Przy aktywnej tablicy Tomek.

             

            [fot. D. Moroz - CEN Suwałki]

             
          • Pierwszy dzień wiosny - 21 marca

            Pierwszy dzień wiosny - 21 marca

            Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny powitał wszystkich słońcem i ciepłem. W naszej szkole to dzień samorządności, na który czekali wszyscy uczniowie. Klasa ósma wyjechała na wycieczkę do Sokółki. Lekcje w młodszych klasach były prowadzone z udziałem uczniów klasy VII, którzy zamienili się rolami z nauczycielami. Kolejnym punktem programu były gry i zabawy w sali gimnastycznej. Jak przystało na pierwszy dzień wiosny, nie zabrakło marzanny, która symbolizowała odchodzącą zimę. W pierwszy dzień wiosny należało ją utopić w pobliskiej rzece lub stawie. Można było ją też spalić. W tradycji słowiańskiej takie zachowanie miało przynieść w danym roku obfite plony. Dzisiaj to tylko radosna zabawa związana z odejściem zimy. Aby tradycji stało się zadość przygotowaną ze słomy marzannę uczniowie spalili na szkolnym boisku.

            Zapraszamy do galerii

             
          • Lekcja otwarta z historii - 20.03.2019

            Lekcja otwarta z historii - 20.03.2019

             

             

            "Historia magistra vitae est"

                                            powiedział Terencjusz. Oznacza to, że historia jest nauczycielką życia. Czy poznając przeszłość uczymy się teraźniejszości i przyszłości? Uczniowie klasy VI  sądzą, że tak. W klasie VI 20. marca br. odbyła się otwarta lekcja historii na temat: Skutki II wojny światowej. Podział świata. Podczas lekcji uczniowie poznawali przeszłość wykorzystując współczesne osiągnięcia cywilizacyjne, film i tablicę multimedialną.  Podręczniki i atlasy historyczne stanowiły dodatkowe źródło wiedzy.  Lekcja odbyła się w ramach rządowego programu "Aktywna tablica", w którym uczestniczy nasza szkoła. Lekcję poprowadziła pani Grażyna Ciszkowska, a obserwali ją pani dyrektor i zaproszeni nauczyciele.

            Scenariusz lekcji oraz szablon scenariusza do edycji znajdują się w zakładce DOKUMENTY

             
          • Ostre rockowe granie. Koncert filharmonii - 12.03.2019 r.

            Ostre rockowe granie. Koncert filharmonii - 12.03.2019 r.

             

             

            "Muzyka lat 80-tych. Tylko w niej była wolność". To tytuł koncertu podlaskich muzyków, który odbył się w sali "Drapieżnik" 12. marca br. Teksty rockowych przebojów i ich piekne brzmienie mogliśmy usłyszeć w wykonaniu Katarzyny Krysztopy, Jacka Kaczyńskiego, Macieja Niedzielko oraz jednego z  założycieli,  gitarzysty i piosenkarza zespołu "Kasa Chorych" - Jarosława Tioskowa. Zabrzmiały utwory takich zespołów jak "Perfekt", "Dżem", "Lombard", "Lady Pank" oraz oczywiście "Kasy Chorych". Artyści zaprezentowali najpiekniejsze utwory lat 80-tych. Wśród nich znalazły się takie przeboje jak: "Ale wkoło jest wesoło", "Nie płacz Ewka", "Szklana pogoda", "Mniej niż 0", czy "Przeżyj to sam". Starsi słuchacze mogli przenieść się do lat swojej młodości, młodsi zaś poznać piękne przeboje, które dzisiaj też są chętnie słuchane i często wykonywane.

            Ostre rockowe granie. Koncert filharmonii - 12.03.2019 r. - Obrazek 1               Ostre rockowe granie. Koncert filharmonii - 12.03.2019 r. - Obrazek 2

            Koncert muzyków.                                                                 Uczniowie podczas koncertu.

             
          • Dzień Kobiet - 8 marca

                                                             Jesteś

            Dzień Kobiet - 8 marca - Obrazek 1

             Kochana

             Oddana

             Błogosławiona

             Inteligentna

             Empatyczna

             Troskliwa

             Ambitna...

                                                Radosnego świętowania

             

             

             
          • Pączki i pączusie. "Tłusty Czwartek" - 28.02.2019 r.

            Pączki i pączusie. "Tłusty Czwartek" - 28.02.2019 r.

             

            Skąd się wziął "Tłusty Czwartek"? W dawnych czasach za symbol tłuszczu uważano słoninę. Objadano się nią na zakończenie karnawału, przed mającym nastąpić postem, tak aby starczyło do Wielkanocy. Zwyczaj rozprzestrzenił się ze starożytnego Rzymu i przybrał różną formę w różnych krajach Europy. W Polsce do XVI wieku pączki były z chlebowego ciasta, które nadziewano słoniną. W Niemczech i krajach zachodnich były pieczone  na drożdżach i nadziewane bakaliami lub marmoladą. Dzisiejszy pączek pochodzi z XVIII wieku. Pączkowo było w szkole. Uczniowie otrzymali słodziutkie pączusie. Tradycji stało się zadość.W tym dniu każdy powinien zjeść ...? pączków. Smacznego.

             
          • Bezpiecznie w rolnictwie. Szkolenie KRUS - 27.02.2019 r.

            Corocznie dla uczniów naszej szkoły organizowane są szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Przeprowadza je pracownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) pan A. Morgiewicz. Podczas spotkania z dziećmi omówił zagrożenia płynące z pracy w gospodarstwie rolnym. Podał przykłady wypadków dzieci i dorosłych. Zwrócił uwagę na niefrasobliwość dorosłych w przewożeniu dzieci maszynami rolniczymi. Jest to oczywiście zabronione. W późniejszym terminie odbędzie się konkurs, w którym uczniowie popiszą się wiedzą uzyskaną podczas szkolenia. Przewidziane są nagrody. Już dziś zachęcamy do udziału.

             
          • Warsztaty z Biebrzańskim Parkiem Narodowym - 20.02.2019 r.

            Warsztaty z Biebrzańskim Parkiem Narodowym - 20.02.2019 r.

            W szkole gościliśmy pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego. Przeprowadzili oni warsztaty, podczas których zapoznali uczniów z działalnością Parku. Warsztaty odbyły się w dwóch grupach, młodszych i starszych uczniów. Dzieci interesowały się przede wszystkim zwierzętami. Uczniowie starszych klas również chronionymi roślinami oraz ogólnie ochroną przyrody. Wszyscy mogli obejrzeć przywiezione przez pracowników zwierzęta oraz okazałe poroża jeleniowatych. Była to fajna lekcja przyrody, biologii i lekcja wychowawcza. Czekamy na kolejne spotkania z Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Wszak jest to park, w którego otulinie mieszkamy. W logo Parku jest ptak batalion, który jest ptakiem chronionym. Znak widoczny w miniaturze.

             
          • Zabawa choinkowa - 18.02.2019 r.

            Zabawa choinkowa - 18.02.2019 r.

             

            Zabawa choinkowa jest tradycją naszej szkoły. W tym roku odbyła się 18 lutego. Tańce i pląsy, w rytm dyskotekowej muzyki, miały miejsce w sali gimnastycznej, która na tę okoliczność przybrała świąteczny wystrój. Najpierw bawili się najmłodsi uczniowie, a potem starsi. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na prezenty, które przyniósł długo wyglądany Mikołaj. Sprawił on wiele radości wszystkim dzieciom. Z zaciekawieniem zaglądali do pięknie zapakowanych paczek. Co tam jest?- zastanawiało się wielu uczniów. A w paczkach było moc słodyczy przygotowanych przez radę rodziców. Mikołaj świetnie wypełnił swoją rolę. A kto był Mikołajem? To pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi. Mikołaj to Mikołaj i już. Mnie tam nie było, a co słyszałam to opisałam.

            Zapraszamy do galerii

             
          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

            Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

             

            W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, Biblioteka Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Różanymstoku wydała w roku 2018 5001 zł (Szkoła Podstawowa – 3352 zł, Gimnazjum – 1649 zł) na zakup książek. Dzięki temu biblioteka wzbogaciła się o 233 (Szkoła Podstawowa – 165 szt., Gimnazjum – 68 szt. ) pozycji: nowości wydawniczych - 96 (tj. ok. 41%) oraz lektur szkolnych - 137 (ok. 59%).

             W związku z programem zostały podjęte i zrealizowane następujące działania:
            I. Zakup książek został poprzedzony rozmowami temat zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży, konsultacjami z nauczycielami na temat wyboru odpowiedniej lektury oraz zasięgnięciem opinii uczniów i rodziców na temat listy wybranych książek.

            II. Szkoła podjęła współpracę z Biblioteką przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 2 w Różanymstoku. W ramach współpracy podjęto działania:

            1. Konsultacje dotyczące wyboru pozycji do zakupu książek z programu.

            2. Co miesięczne wizyty w bibliotekach w celu wymiany książek.

            3. Wzajemne informowanie się o różnych wydarzeniach kulturalnych odbywających się w obu szkołach. 

            4. Wymiana książek.

            III. Formy wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów:

            - konkurs głośnego czytania, konkurs wiedzy o książkach, konkurs plastyczny i wystawa prac „Mój bohater literacki”, spotkanie z lokalnym autorem książek, Mistrz Ortografii- konkurs ortograficzny.

            VI. Realizacja projektów edukacyjnych z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej:

            Szkoła Podstawowa

            Klasa I. Z książkami podróże, te małe i duże…

            Nauczyciel z dziećmi wybrali literaturę– do czytania przez nauczyciela i dzieci w klasie. Były to książki pt. „Gang słodziaków”, „Antologia poezji dla dzieci”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Kot w butach” i inne. Do projektu włączono również rodziców i rozpoczęto „domowe, wieczorne czytanie”, zakończone codziennym podpisaniem karty. We współpracy z panią bibliotekarką zorganizowano lekcje biblioteczne,
            w trakcie których dzieci dostąpiły zaszczytu pasowania na czytelników i uczyły się zasad korzystania z biblioteki szkolnej,  zostały zapoznane z księgozbiorem, ze szczególnym uwzględnieniem nowych pozycji książkowych zakupionych podczas realizacji projektu. Wykonano wiele prac plastycznych powiązanych z omawianymi pozycjami książkowymi i organizowano na bieżąco wystawy prac plastycznych.

            Klasa II. „Marzenia małe i duże”

            Klasa II realizowała czytelniczy projekt edukacyjny pt. „Marzenia małe i duże” w oparciu o książkę Leszka Kołakowskiego „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” W projekcie wzięło udział 8 uczniów. Celem projektu był: rozwój kompetencji czytelniczych, wykorzystanie tekstu literackiego, wzbogacenie słownictwa, rozwijanie wyobraźni oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej.

            Klasa III

            Przez 10 dni w każdym miesiącu uczniowie samodzielnie czytali w domu wybraną przez siebie książkę. Fakt ten odnotowywali w Karcie czytelnika, a rodzice potwierdzali czytanie. Położony był również nacisk na słuchanie głośnego czytania w klasie. Każdy uczeń czytał fragment wybranej przez siebie książkę oraz pięknie opowiadał dalszy ciąg opowiadania i zachęcał swoich kolegów i koleżanki do przeczytania polecanych książek. Jak również trzecioklasiści do książek wykonali także własne ilustracje. Efekty prac dzieci  zaprezentowane zostały na dolnym korytarzu szkolnym, później zostały przekazane do biblioteki szkolnej.

            Klasa IV. Czy jest słota, czy pogoda, książka ci zawsze otuchy doda!

            Uczniowie wypełnili ankiety dotyczącej zainteresowań czytelniczych uczniów, i pomoc w wyborze książek, które chcieliby posiadać w bibliotece szkolnej. Następnie wypożyczyli, przeczytali i zrobili ilustracje do przeczytanej książki, które nauczyciel połączył w formie albumu. Wychowawca przeprowadził rozmowy na temat ulubionych książek,  korzyści płynących z czytania i metod zachęcania kolegów i koleżanek z innych klas do wypożyczania książek. Uczniowie klasy IV odwiedzili również bibliotekę w celu zapoznania się z książkami zakupionymi z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, wybór najciekawszych z nich i zachęcanie kolegów do ich wypożyczania.

            Klasa V. „Z zakładką książka może być ciekawsza”

             Uczniowie w ramach projektu odwiedzili bibliotekę, poznali jej księgozbiór oraz pracę nauczyciela bibliotekarza. Poprzez głośne czytanie fragmentów ulubionych książek, dzieci poznały cechy dobrego słuchacza.  Uczestnicy projektu starali się odpowiedzieć na pytanie „Czytanie rozwija wyobraźnię – jak to się dzieje?” Ostatnim etapem projektu było zaprojektowanie i wykonanie zakładki do swojej ulubionej książki.

            Klasa VI. Wypożyczam, czytam, polecam innym

            Projekt miał na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz zmotywowanie uczniów do czytania. W ramach tego projektu uczniowie podjęli się zrealizowania wielu działań. Wstępne czynności polegały na poznaniu nowych zasobów biblioteki szkolnej i wybranie interesujących uczniów lektur. Kolejnym etapem była praca indywidualna nad lekturą w domu, wybranie ciekawego fragmentu do prezentacji, przygotowanie do głośnego czytania i nagrania „zwiastuna” jako elementu prezentacji. Uczniowie przypomnieli zasady przygotowania prezentacji poznane na lekcjach techniki komputerowej. Następnie uczniowie napisali krótką recenzję swojej lektury, wykonali nagrania i zdjęcia.

            Klasa VII. Książka do poduchy

            Uczniowie klasy siódmej mieli za zadanie zapoznać się z  nowym księgozbiorem biblioteki szkolnej (wrzesień 2018 r.) oraz wybrać jedną najciekawszą pozycję z księgozbioru i przeczytać w czasie wolnym (wrzesień-październik 2018 r). Następnie uczniowie wykonali ilustrację do książki  (listopad 2018r.) Prezentacja wszystkich ilustracji z komentarzem zachęcającym do przeczytania książki (16 listopad 2018 r.) Podczas nocy w szkole  z 16 na17 listopada 2018 r. tzw. DOBRANOCKI W SZKOLE  uczniowie dokonali prezentacji ilustracji przeczytanych książek. Zachęcili rówieśników do czytania prezentowanych przez siebie pozycji książkowych. Wiadomo, że nikt nie zainspiruje, nie zachęci do czytania tak, jak koleżanka i kolega z klasy! Projekt zakończyliśmy zabawą Kalambury z lektury oraz indywidualnym cichym czytaniem KSIĄŻKI DO PODUCHY.

            Klasa VIII. Czytamy książki, ponieważ…

            Uczniowie klasy ósmej przeprowadzili wśród uczniów kl. V – VII,  II i III gimnazjum wywiadów dotyczących tematyki i tytułów książek, które chcieliby posiadać w bibliotece szkolnej oraz przeglądanie zasobów  biblioteki pod kątem zakupu nowych lektur (maj – czerwiec 2018 r. ). Następnie zrobili przeglądanie ofert księgarń,  przygotowali i złożyli  zamówienia (koniec czerwca). Wychowawca klasy przeprowadził z uczniami rozmowy na temat czytelnictwa  i wspólnie wypracowali odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego czytamy książki?” oraz  przygotowali planszę będącą odpowiedzią na to pytanie, która została przekazana do biblioteki szkolnej (październik). Ostatnim etapem projektu było wspólne przegląd książek zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zachęcanie do wypożyczania oraz czytanie wybranych fragmentów  zakupionych książek  dla uczniów klas I – III przez klasę VIII „Klasa VIII czyta dzieciom” (grudzień).

            Gimnazjum

            Uczniowie klasy III gimnazjum postanowili kontynuować ogólnopolski program czytelniczy „ Cała Polska czyta…” i na lekcji wychowawczej odbyło się głośne czytanie fragmentów „Pana Tadeusza”. Uczniowie mieli za zadanie wybrać te fragmenty, które dotyczyły obyczajów i tradycji m.in. o obrzędach Bożego Narodzenia i wigilii. Następnie starali się odpowiedzieć sobie na pytanie „Dlaczego warto czytać książki?”

            IX. Dane statystyczne:
              1. Liczba uczniów w szkole: 80 –wszyscy korzystają z nowości wydawniczych znajdujących się w bibliotece szkolnej.
              2. Liczba oddziałów w szkole – 9 – wszystkie objęte programem.
              3. Przykłady zakupionych lektur szkolnych:

            • Leszek Kołakowski „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”
            • Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”
            • Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba”
            • Wybór Barbara Tylicka „O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie”
            • Joanna Papuzińska „Asiunia”
            • Łukasz Wierzbicki „Afryka Kazik

            4.    Przykłady zakupionych nowości:
               Chłopcy:

            • Łukasz Wierzbicki „Dziadek i niedźwiadek”
            • Piotr Szymanowski „Gwiazdy futbolu”
            • Hanna Ożogowska „Chłopak na opak”
            • Piotr Szymanowski „Mistrzowie sportu. Duma Polaków”
            • Andrzej Sapkowski „Wiedźmin. Ostatnie życzenie”
            • Nele Neuhaause „Elena. Wygrać z losem.”
            • Jus Accardo „Dotyk.”
            • E. J. Allibis „Unika. Płomień życia”

             

               Dziewczęta:

            • Paweł Beręsewicz, Olga Reszelska „Czy wojna jest dla dziewczyn?”
            • Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”
            • Roald Dahl „Charlie i fabryka czekolady”
            • Irena Landau „Ale plama!”
            • B. Kosmowska – „Dziewczynka z parku”
            • Dorota Terakowska „Córka Czarownic”
            • Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”
            • Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”
            • Gayle Forman „Wróć, jeśli pamiętasz”

             

            X. Dostosowanie zakupu książek do potrzeb uczniów niepełnosprawnych – w szkole nie ma uczniów niepełnosprawnych wymagających dostosowań w zakresie czytania książek.

            1.   Działania przeciwdziałające zagrożeniu niedostosowaniem społecznym lub niedostosowaniu społecznemu – L. R. Koll „Wychowanie bez przemocy. Zabawy i działania służące rozwiązywaniu konfliktów.” Książka ta pokazuje, jak wychowawcy w przedszkolu mogą sobie radzić w prosty sposób z konfliktami, do jakich często dochodzi między dziećmi. Zawiera propozycje, które są niezwykle cenną pomocą w kształtowaniu zgodnych relacji w przedszkolu, świetlicy i szkole.

            2.  Specjalne pozycje dla dzieci mających kłopoty w wymową – K. Żywczak, J. Jabłoński „Wierszyki Łamijęzyki 1” oraz A. Willman „Wierszyki Łamijęzyki 2” zawarte w obu częściach dowcipne wierszyki i ilustracje dostarczają mnóstwo uśmiechu i rozrywki, pobudzają wyobraźnię, a przy tym są znakomitymi ćwiczeniami logopedycznymi.

            3.  Teatroterapia - Z. Kaliska, B. Jacewicz  „Zabawmy się w teatr! Scenariusze na szkolne akademie”. Seria prezentuje scenariusze inscenizacji przedstawień szkolnych, przeznaczone dla przedszkoli oraz szkół podstawowych. Nie tylko są one przyjemną formą rozrywki dla dzieci, ale pełnią też funkcję edukacyjną. Uczestnictwo w warsztatach teatralnych lub choćby w szkolnych przedstawieniach z okazji różnych uroczystości inspiruje dzieci do pozytywnego działania, wyzwala pasje tworzenia, rozwija społecznie, daje poczucie własnej wartości i pewności siebie, uczy trudnej sztuki wystąpień publicznych. 

            4.     Propozycje dla uczniów ambitnych, którzy nie zadawalają się krótką ekranizacją tylko wolą sięgnąć po książkę – E. E. Smitch „Oskar i pani Róża”, S. Collins trylogia „Igrzyska śmierci”,  G. Forman „Zostań, jeśli kochasz” i „Wróć, jeśli pamiętasz” czy R. Dalh „Charlie i fabryka czekolady”.

             

            Wnioski:

            • Wzbogacenie księgozbioru biblioteki o pozycje bliskie zainteresowaniom uczniów. Pozyskanie nowych lektur zgodnie z nowym kanonem. Duże zainteresowanie biblioteką i książką, miło spędzany czas na przerwach, dostarczenie pozytywnych emocji i wrażeń, możliwość rozwijania zainteresowań, dyskusje na temat przeczytanych książek, możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach, konkursach i projektach edukacyjnych, dzięki którym uczniowie przekonali się o tym, że książka może być również źródłem radości kreatywności, i metodą na spędzanie wolnego czasu.

            Opracował nauczyciel – bibliotekarz: Agnieszka Trochimowicz

             

             

             

             
          • Drugi dzień feryjnych atrakcji - 22.01.2019 r.

             

            Szkocki pisarz sir James Matthew Barrie napisał piękną książkę pod tytułem "Piotruś Pan". Powieść doczekała się licznych ekranizacji. Na jej podstawie nakręcono kilkanaście filmów. Jednym z nich jest film "Piotruś. Wyprawa do Nibylandii", nakręcony w Stanach Zjednoczonych w 2015 r. W wersji polskiej główną rolę zagrał Olaf Marchwicki. To na ten film, do kina "Lotos"w Dąbrowie Białostockiej wybrali się uczniowie naszej szkoły w drugim dniu ferii. Fantastyczne przygody głównego bohatera dostarczyły dzieciom wiele radości. Film bardzo się podobał. W wyjeździe wzięło udział 18 uczniów. Opiekunami uczniów były panie: Małgorzata Bobkowska, Teresa Boboryko i Danuta Samojlik.

             
          • Atrakcyjne ferie zimowe. Aquapark - 21.01.2019 r.

            Atrakcyjne ferie zimowe. Aquapark - 21.01.2019 r.

             

            Podczas ferii zimowych nie czas na nudę. Z oferty przygotowanej dla szkół przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej uczniowie mogli wybierać wyjazdy do kina, aquaparku, muzeum. Nasi uczniowie wybrali 2 wyjazdy do aquaparku w Suwałkach, dwa wyjazdy do kina w Dąbrowie Białostockiej i 2 wyjazdy do Białegostoku; do multikina i muzeum. 21 stycznia 2019 r.  grupa dzieci wyjechała do Aquaparku w Suwałkach. Zabawy w wodzie, zjeżdżalnie, jacuzzi dostarczyły naszym uczniom wiele radości, a także zapewne zdrowia i kondycji. Po powrocie do szkoły na dzieci czekali rodzice. W pierwszym dniu zimowego wypoczynku uczniami opiekowała się pani Grażyna Ciszkowska.

            Zapraszamy do galerii

             
          • Dzień Babci i Dzień Dziadka - 18.01.2019 r.

            Dzień Babci i Dzień Dziadka - 18.01.2019 r.

            Chociaż Dzień Babci przypada 21stycznia, a Dzień Dziadka 22 stycznia, najmłodsi uczniowie naszej szkole zaprosili swoich dziadków na uroczystość im poświęconą 18 stycznia br., w ostatnim dniu przed feriami zimowymi. Na tę okazję dzieci przygotowały piękne przedstawienie w oparciu o wiersz "Rzepka" Juliana Tuwima. Inscenizacja wzruszyła i rozśmieszyła licznie zebrane babcie i dziadków. Życzenia, uściski, spotkanie przy herbatce dopełniło całości. Nad całością czuwały wychowawczynie klas I-III. Dołączając się do życzeń dzieci, wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia, pogodnego uśmiechu i wiele cierpliwości dla niesfornych czasami wnuków.

            Zapraszamy do galerii

             
          • "Pójdźmy w tango na 100 lat". Koncert filharmonii - 15.01.2019 r.

            "Pójdźmy w tango na 100 lat".  Koncert filharmonii - 15.01.2019 r.

             

             

            Tango - to rodzaj muzyki i taniec towarzyski należący do tańców klasycznych. Jego ojczyzną jest Argentyna, stąd tango argentyńskie. Z tangiem mogliśmy się zapoznać dzięki koncertowi podlaskich filharmoników, który odbył się w sali "Drapieżnik" SOW w Różanymstoku 15. stycznia 2019 r. Nosił on tytuł "Pójdźmy w tango na 100 lat". Wystąpiło 4 muzyków, którzy grali na skrzypcach, akordeonie i kontrabasie oraz śpiewali. W ich wykonaniu usłyszeliśmy najbardziej znane tanga: "Już nie zapomnisz mnie", "Nasza jest noc", "Rebeka", "Uliczka w Barcelonie", "Mała kobietko, czy wiesz", "Bal na Gnojnej", "Do tanga trzeba dwojga" i "El choclo". To ostatnie w wersji oryginalnej śpiewał Julio Iglesias. W wykonaniu naszych gości brzmiało równie pięknie. Dziękujemy.

             
          • Bezpiecznie podczas ferii - spotkanie z policjantami - 16.01.2019 r.

            Bezpiecznie podczas ferii - spotkanie z policjantami - 16.01.2019 r.

            Jednym z najważniejszych zadań wychowawczych i opiekuńczych szkoły jest zapewnienie uczniom bezpieczeństwa. Podczas ferii to zadanie realizują rodzice. Niemniej jednak, szkoła stara się uwrażliwić dzieci i młodzież na zagrożenia jakie niesie za sobą zima i jej atrakcje. Stąd spotkanie z policjantami w dniu 16 stycznia 2019 r.,  którzy przypomnieli uczniom o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw na świeżym powietrzu. Policjanci zwrócili też uwagę na zagrożenia płynące z Sieci oraz szkodliwość zażywania dopalaczy, narkotyków, palenia papierosów i picia alkoholu. Za używanie niektórych środków grozi odpowiedzialność karna. Dzieci muszą o tym pamiętać. Mamy nadzieję, że nadchodzące ferie będą radosne i wszyscy zdrowi wrócą do szkoły. Tego życzymy naszym uczniom.

          •  

           

          • "Pójdźmy w tango na 100 lat". Koncert filharmonii - 15.01.2019 r.

            "Pójdźmy w tango na 100 lat".  Koncert filharmonii - 15.01.2019 r.

             

             

            Tango - to rodzaj muzyki i taniec towarzyski należący do tańców klasycznych. Jego ojczyzną jest Argentyna, stąd tango argentyńskie. Z tangiem mogliśmy się zapoznać dzięki koncertowi podlaskich filharmoników, który odbył się w sali "Drapieżnik" SOW w Różanymstoku 15. stycznia 2019 r. Nosił on tytuł "Pójdźmy w tango na 100 lat". Wystąpiło 4 muzyków, którzy grali na skrzypcach, akordeonie i kontrabasie oraz śpiewali. W ich wykonaniu usłyszeliśmy najbardziej znane tanga: "Już nie zapomnisz mnie", "Nasza jest noc", "Rebeka", "Uliczka w Barcelonie", "Mała kobietko, czy wiesz", "Bal na Gnojnej", "Do tanga trzeba dwojga" i "El choclo". To ostatnie w wersji oryginalnej śpiewał Julio Iglesias. W wykonaniu naszych gości brzmiało równie pięknie. Dziękujemy.

             
          • Wywiadówka - 17.01.2019 r.

             Wywiadówka - 17.01.2019 r.

             

            17. stycznia 2019 r.  o godz. 14:30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Różanymstoku odbyła się wywiadówka podsumowująca I półrocze bieżącego roku szkolnego. Licznie przybyli rodzice wysłuchali wystąpienia psychologa z dąbrowskiej poradni pedagogiczno-psychologicznej. Następnie pani dyrektor Iwona Granacka przedstawiła wyniki klasyfikacji uczniów za I półrocze bieżącego roku szkolnego. Po zebraniu ogólnym rodzice spotkali się z wychowawcami klas.

             
          • Spotkanie opłatkowe - 21.12.2018 r.

            Spotkanie opłatkowe - 21.12.2018 r.

             

            "Boże Narodzenie mimo wszystko" – to tytuł  jasełek, które zaprezentowali uczniowie podczas szkolnego spotkania opłatkowego. Odbyły się one 21 grudnia 2018 r. w sali gimnastycznej szkoły podstawowej. Anioł prowadził Świętą Rodzinę w różne miejsce do różnych ludzi, ale niestety nikt nie był zainteresowany dobrą nowiną,  z którą przyszedł do nich anioł.  Na szczęście znalazła się jedna taka rodzina, która, razem z dobrą nowiną, przyjęła nowonarodzone Dzieciątko Jezus. Uczniowie, rodzice i zaproszeni goście ze wzruszeniem oglądali inscenizację. Po przedstawieniu ksiądz Paweł odczytał fragment Ewangelii mówiący o narodzinach Jezusa w Betlejem. Ksiądz proboszcz Adam Wtulich poświęcił opłatki, którymi wszyscy przełamali się składając sobie serdeczne, świąteczne życzenia.

            Zapraszamy do galerii

             
          • Pierniki klasy pierwszej - 19.12.2018 r.

            Pierniki klasy pierwszej - 19.12.2018 r.

             

            Pierwszaki znają zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe.  Dnia 19 grudnia uczniowie z wychowawczynią piekli pierniki. Ciasto przygotowała pani Marzanna Maksimczyk. Dzieci wałkowały, wycinały świąteczne wzory, układały na blaszce. Ciastka upiekła w szkolnej kuchni, pani kucharka Danuta Łantowska. Następnego dnia pierniki zostały udekorowane i zjedzone. Smakowały wybornie.

            Autor: M. Maksimczyk

            Zapraszamy do galerii

             
          • "Śnieżka" - przedstawienie w dąbrowskim kinie - 18.12.2018 r.

            "Śnieżka"  - przedstawienie w dąbrowskim kinie - 18.12.2018 r.

             

            "A więc prysnął czar zaklęcia, pokochała Śnieżka księcia. Czarownica bez swej mocy, błądzi teraz w lesie, w nocy. Bardzo dobrze, niech jej władza, więcej ludziom nie przeszkadza". Baśń "Królewna Snieżka" napisaną przez braci Grimm znają pewnie wszystkie dzieci. Na sceniczną adpatację tej bajki w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa do dąbrowskiego kina wybrali się uczniowie klas I-III naszej szkoły oraz oddział "0" z przedszkola. Piękna scenografia i wspaniała gra czworga aktorów przeniosła dzieci w zaczarowaną krainę, w której świat fantastyczny mieszał się z realnym. A wszystko to by pokazać nie tylko walkę dobra ze złem, ale też wartości takie jak: miłość, dobroć, odwaga i mądrość. Te wartości warto kształtować od najmłodszych lat. Baśń bardzo się podobała. Ze spektaklu dzieci wróciły pełnie wrażeń. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowwcy klas.

             
          • Próbne egzaminy ośmioklasistów - 18-20.12.2018 r.

            Próbne egzaminy ośmioklasistów - 18-20.12.2018 r.

             

            18 grudnia br. uczniowie klasy ósmej zmierzyli się z próbnym egzaminem ośmioklasisty. Pierwszego dnia pisali test z języka polskiego. W kolejnych dniach podjęli próby z matematyki i języka obcego. W naszej szkole języki obce to język angielski i rosyjski. Trzymamy kciuki za naszych uczniów. Mamy nadzieję, że po udanej próbie, egzaminy kwietniowe pójdą jak z płatka.

            Zapraszamy do galerii

             
          • Konkurs "Świąteczny stroik" - 17.12.2018 r.

            Konkurs "Świąteczny stroik" - 17.12.2018 r.

             

             

            17 grudnia 2018 r. został rozstrzygnęty konkurs "Świąteczny stroik". Uczniowie przygotowywali stroiki od początku grudnia. Jest to jedna z pięknych tradycji Bożego Narodzenia, która przybliża nam również cud betlejemskiej nocy. Zostały wystawione przy wejściu do szkoły, aby każdy kto wchodzi, mógł je podziwiać. A było co.  Wszystkie były przepiękne. Ich zrobienie wymagało wielu pomysłów i dużego zaangażowania. Nad niektórymi zapewne pochylili się rodzice i pomogli swoim dzieciom.  Poświęcono na to kilku wieczorów. Ale efekt jest. Ponieważ wykonane przez uczniów stroiki i ozdoby były bardzo piękne, jury konkursu przyznało pierwsze, drugie i trzecie miejsca. Wszyscy znaleźli się na podium i nikt nie czuł się przegrany. Pani dyrektor wręczyła uczestnikom dyplomy i nagrody. Zbliżają się święta. Stroiki wrócą do ich twórców i ozdobią niejeden świąteczny stół.

            Piękne stroiki można obejrzeć w naszej galerii

             
          • Projekt czytelniczy klasy VI

            Projekt czytelniczy klasy VI

             

             

            Klasa VI zrealizowała projekt czytelniczy pt: "Wypożyczam, czytam, zachęcam innych" Prezentację z projektu można obejrzeć Wypożyczam__czytam_zachęcam_innych_2.ppt

             
          • "Razem na święta" - ogólnopolska akcja wolontariatu

            "Razem na święta" - ogólnopolska akcja wolontariatu

             

             

                  Nasza szkoła włączyła się  

               do akcji  „Razem na Święta”. Akcja polega na zorganizowaniu działań w ramach przedświątecznego wolontariatu. Ma ona na celu wsparcie osób starszych, chorych, samotnych, potrzebujących pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych.

             
          • Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej - 7.12.2018 r.

            Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej - 7.12.2018 r.

             

             

            7.12.2018 r. - w Dąbrowie Białostockiej odbył się Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej. Na turnieju nie mogło zabraknąć naszej drużyny, która pojechała do Dąbrowy pod opieką pani Jolanty Klin. Zawodnicy zagrali świetnie. Ulegli tylko drużynie z Dąbrowy Białostockiej. Zajęli drugie miejsce. Cieszymy się bardzo z sukcesu naszych piłkarzy. W turnieju startowało 8 drużyn. Na zdjęciu puchar zdobyty przez zawodników.

             
          • Mikołajki w szkole - 6 grudnia 2018 r.

            Mikołajki w szkole - 6 grudnia 2018 r.

             

             

            Jak wszystkim wiadomo,  Mikołaj przynosi prezenty. Nie mogło ich zabraknąć w szkole 6 grudnia br. w tradycyjne mikołajki. Na uczniów czekały słodkości przygotowane przez radę rodziców. Były też odwiedziny, we właściwym stroju i słodkim prezentem,  pani Mikołajki. W klasach uczniowie wzajemnie obdarowali się maskotkami i drobnymi upominkami. To piękna tradycja podtrzymywana przez uczniów. Już niedługo święta. Dzieci czekają na Boże Narodzenie i Mikołaja, który przyjdzie do ich domów w wigilijny wieczór. Dlatego też starają się być w szkole grzeczne. Przecież święty Mikołaj widzi każdego. Czekamy na święta, a jeżeli odwiedzi nas święty Mikołaj..., no cóż - wszak wszyscy jesteśmy dziećmi :)

             
          • Wywiadówka - 5 grudnia 2018 r.

            Wywiadówka - 5 grudnia 2018 r.

             

            5 grudnia 2018 r. w sali gimnastycznej szkoły podstawowej odbyła się wywiadówka.  Rozpoczęła się o godz. 14:30. W programie wywiadówki znalazły się informacje dyrektora szkoły, prelekcja pedagoga szkolnego pani Doroty Sienkiewicz oraz spotkanie z wychowawcami klas i nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Rodzice mogli uzyskać informacje o postępach swoich dzieci, a przede wszystkim o prognozowanych ocenach na I półrocze. Była też okazja do rozmów z nauczycielami przedmiotów o sukcesach i trudnościach w nauce.

                                                                                                             

             
          • " Na świętego Andrzeja..." - zabawa andrzejkowa - 27.11.2018 r.

            " Na świętego Andrzeja..." - zabawa andrzejkowa - 27.11.2018 r.

             

             

            "W noc świętej Katarzyny, pod poduszką są dziewczyny. Na świętego Andrzeja, jest dla dziewcząt nadzieja" - mówiły słowa starej wróżby. Są one aktualne w końcu listopada, gdy w kalendarzu przypadają imieniny Katarzyny - 25 listopada i Andrzeja - 30 listopada. W tradycji te dni były okresem zabaw i wróżb organizowanych, z przymrużeniem oka, tuż przed Adwentem. Były to "katarzynki" i "andrzejki".

            Katarzynki swoją nazwę zawdzięczają patronce, świętej Katarzynie Aleksandryjskiej. Żyjąca - jeśli wierzyć przekazom - pod koniec III wieku córka egipskiego króla i chrześcijańska męczennica, dziś uważana jest za opiekunkę młodych dziewcząt.

            Święty Andrzej, jeden z 12 apostołów,  to opiekun narodów słowiańskich, ale też patron dobrych żon i mężów.

            Zabawa andrzejkowa jest tradycją naszej szkoły. W bieżącym roku szkolnym odbyła się 27 listopada. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej miały miejsce tradycyjne wróżby; w tym lanie wosku i serduszka z imionami wybrańców. Po nich nastąpiła zabawa taneczna. Od godz. 13. bawiły się klasy młodsze, a od 14:30 do 17:30 klasy starsze. Nie zabrakło dobrej muzyki, dyskotekowych świateł i oczywiście wspaniałej atmosfery. Opiekę sprawowali wychowawcy klas. Piękną dekorację wykonała z uczniami pani Teresa Boboryko.

            Zapraszamy do galerii

             
          • Koncert pieśni patriotycznej - 21.11.2018 r.

            Koncert pieśni patriotycznej - 21.11.2018 r.

             

            21 listopada 2018 r. społeczność szkolna wzięła udział w święcie Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w różanostockiej bazylice. Jest to tradycja naszej szkoły. Po uroczystej mszy świętej uczestniczyliśmy w pięknym  koncercie pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru i orkiestry ze Szkoły Muzycznej z Lutomierska. Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej zabrzmiały pieśni w wykonaniu chóru z Lutomierska, w drugiej mogliśmy włączyć się do śpiewania pieśni patriotycznych. Uczniowie otrzymali teksty piosenek i śpiewali je współnie z chórem. Wszystko zabrzmiało radośnie i zarazem dostojnie. Była to piękna lekcja i patriotyzmu i wspólnego świętowania.

             
          • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - 20.11.2018 r.

            Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - 20.11.2018 r.

             

            W bieżącym roku po raz czwarty obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się ogólnoszkolna lekcja o prawach dziecka. Sala gimnastyczna zamieniła się w studio reporterskie, w którym młodzi dziennikarze, w ich role wcielili się uczniowie szkoły, starali się rozwiązać problemy związane z naruszaniem praw dzieci. Uczniowie w ciekawy sposób przedstawili prawa dziecka. Nie zabrakło humoru i piosenki. Program przygotował samorząd uczniowski pod kierunkiem pani Małgorzaty Bobkowskiej.

            Zapraszamy do galerii

             
          • "100 lat temu..." - uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości - 9.11.2018

            "100 lat temu..." - uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości - 9.11.2018

             

               100 lat temu -  11 listopada 1918 r.  Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość. Na ten moment czekało kilka pokoleń Polaków, którzy w latach niewoli podejmowali próby odzyskania upragnionej suwerenności. Powstania narodowe w XIX wieku zakończyły się klęską. Przetrwał jednak  język, kultura, przetrwała wiara. Przetrwali Polacy. Ich nadzieje na niepodległość odżyły, gdy zaborcy, w czasie I wojny światowej, stali się sobie wrogami. Wojna zakończyła się 11 listopada 1918 r. Józef Piłsudski przejął władzę nad wojskiem, a następnie władzę cywilną. Taki był początek niepodległości.

               Dzisiaj mija 100 lat od tamtej pamiętnej daty. W wolnej Ojczyźnie świętujemy 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.

               W naszej szkole uroczystość z okazji Święta Niepodległości odbyła się 9 listopada.  Odświętnie ubrani uczniowie wypełnili salę gimnastyczną, w której punktualnie o godz. 11:11 zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego". Wzruszający program słowno - muzyczny "100 lat temu - 1918" przygotowali uczniowie starszych klas pod kierunkiem pani Grażyny Ciszkowskiej i pani Teresy Boboryko. Piękną dekorację wykonała z uczniami pani Krystyna Prokop.

            Zapraszamy do galerii

             
          • "Ku niepodległej". Pokaz historyczny - 24.10.2018 r.

            "Ku niepodległej". Pokaz historyczny - 24.10.2018 r.

             

            Wesołą lekcję historii, upamiętniającą dążenia niepodległościowe Polaków, mieli uczniowie naszej szkoły 24 października br. To wszystko za sprawą Grupy Artystycznej "Rekonstrukto", którą gościliśmy. Dwóch panów przedstawiło trudne lata rozbiorów i walkę o odzykanie niepodległości. Zaprezentowali stroje z epoki, repliki broni używanej podczas powstań narodowych i I wojny światowej. Przedstawili postać Józefa Piłsudskiego. Uczniowie mieli okazję przebrania się w stroje kosyniera, szwoleżera, powstańca styczniowego i legionisty. Mogli dotknąć replik broni palnej i białej oraz spróbować posłużyć się strzelbą, karabinem czy szablą. Ta część lekcji zaciekawiła uczniów. Aktywnie włączyli się do pokazu.

            Zapraszamy do galerii

             
          • "Różaniec misyjny" - konkurs - 22.10.2018 r.

            "Różaniec misyjny" - konkurs -  22.10.2018 r.

             

            W dniu 22 października 2018 r. we wspomnienie Świętego Jana Pawła II papieża Polaka i pielgrzyma  w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Różanymstoku odbył się konkurs różańcowy pt. "Różaniec misyjny”. Konkurs polegał na wykonaniu różańca, który będzie posiadał kolory odpowiadające poszczególnym kontynentom na świecie. Pomysły, materiały i wykonanie różańców było bardzo oryginalne i ciekawe. Zostało wykonanych w sumie 13 różańców. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali oczywiście nagrodzeni, ale była również rywalizacja i miejsca pierwsze, drugie i trzecie a także wyróżnienia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za włożoną pracę i udział w konkursie.

            Autor: Ks. Paweł Rudnicki

            Zapraszamy do galerii

             
          • "Sprawa Czerwonego Kapturka" - wycieczka do opery - 18.10.2018 r.

            "Sprawa Czerwonego Kapturka" - wycieczka do opery - 18.10.2018 r.

             

            "Sprawa Czerwonego Kapturka" - to bajka muzyczna wystawiona przez Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku. Na to przedstawienie 18 października br. wybrali się uczniowie naszej szkoły. Współczesną wersję bajki napisała Marta Guśniowska. Lasem współczesnego Czerwonego Kapturka jest miasto. Miasto kuszące atrakcjami, ale też miasto pełne zagrożeń. Są bohaterowie "starej" bajki" - Wilk i Babcia. Są też nowe postaci - Sowa i Chomik. Pozytywne wrażenia u widzów wywarła piękna muzyka lat 30. i 40. XX wieku i tańce takie jak foxtrot, swing i jazz. Uczniowie byli zachwyceni.

            Po duchowej uczcie w operze dzieci pojechały do parku trampolin - Jumper. Tam aktywnie spędziły czas i wyładowały energię, która ich rozpierała. Po wysiłku wyśmienicie smakował wspólny obiad . Powrót do szkoły zakończył wycieczkę. Organizatorem wyjazdu byla pani Krystyna Prokop. Uczniami opiekowali się wychowawcy klas.

            Zapraszamy do galerii

             
          •  

            Koncert filharmonii - 16.10.2018 r.

            Koncert  filharmonii - 16.10.2018 r.

             

            "Wiedeński karnawał" - to tytuł audycji muzycznej zaprezentowanej przez podlaskich filharmoników 16 października br. W auli "Drapieżnik" zgromadzili się uczniowie różanostockich szkół. Z naszej szkoły uczestniczyły klasy IV-VIII oraz klasa III gimnazjum. Muzycy zaprezentowali piękne utwory Jana Straussa: "Nad pięknym modrym Dunajem", "Odgłosy wiosny", "Wino, kobiety i śpiew", "Wiedeńska krew" i "Polka plotkarska". W koncercie usłyszeliśmy muzykę Jana Bramsa - "Taniec węgierski nr 1" oraz porywający "Czardasz" Wiktorio Montiego. Wspaniałe rytmy i piękne wykonanie spowodowały, że chciało się tańczyć. Ale to może następnym razem. Dziękujemy muzykom.

          • Koncert filharmonii - 16.10.2018 r.

            Koncert  filharmonii - 16.10.2018 r.

             

            "Wiedeński karnawał" - to tytuł audycji muzycznej zaprezentowanej przez podlaskich filharmoników 16 października br. W auli "Drapieżnik" zgromadzili się uczniowie różanostockich szkół. Z naszej szkoły uczestniczyły klasy IV-VIII oraz klasa III gimnazjum. Muzycy zaprezentowali piękne utwory Jana Straussa: "Nad pięknym modrym Dunajem", "Odgłosy wiosny", "Wino, kobiety i śpiew", "Wiedeńska krew" i "Polka plotkarska". W koncercie usłyszeliśmy muzykę Jana Bramsa - "Taniec węgierski nr 1" oraz porywający "Czardasz" Wiktorio Montiego. Wspaniałe rytmy i piękne wykonanie spowodowały, że chciało się tańczyć. Ale to może następnym razem. Dziękujemy muzykom.

             
          • Wywiadówka - 27.09.2018 r.

            Wywiadówka - 27.09.2018 r.

             

            Początek roku szkolnego jest zawsze okazją do spotkania z rodzicami uczniów.  Pierwsze takie spotkanie w roku szkolnym 2018/2019 odbyło się w naszej szkole 27 września. Pani dyrektor Iwona Granacka powitała zgromadzonych w sali gimnastycznej rodziców i przedstawiła harmonogram pracy szkoły oraz organizację roku szkolnego. Następnie głos zabrała pedagog pani Dorota Sienkiewicz, która zwróciła uwagę rodziców na bezpieczeństwo dzieci. Wystąpienie przewodniczącego rady rodziców pana Bogdana Hajkowskiego zakończyło zebranie ogólne. Po nim rodzice spotkali się z wychowawcami klas.

               Wywiadówka - 27.09.2018 r. - Obrazek 1              Wywiadówka - 27.09.2018 r. - Obrazek 2

            Powitanie rodziców przez panią dyrektor.                                  Rodzice podczas zebrania ogólnego.

             
          • Odsłonięcie pomnika gen. Edwarda Godlewskiego w Harasimowiczach - 27.09.2018 r.

            Odsłonięcie pomnika gen. Edwarda Godlewskiego w Harasimowiczach - 27.09.2018 r.

             

             

            27 września br. w pobliskiej wsi Harasimowicze odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego gen. brygady Edwardowi Godlewskiemu, bohaterowi II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas VI, VII i III gimnazjum. Odsłonięcie pomnika zbiegło się z 79 rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Za jego początek uznaje się datę 27 września 1939 r. kiedy to w okupowanej Warszawie powstała organizacja Służba Zwycięstwu Polski. Gen. Edward Godlewski urodził się w Harasimowiczach. Był dowódcą Okręgu Kraków Armii Krajowej. Dostał się do niewoli niemieckiej i trafił do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gros-Rosen a następnie Mauthausen, gdzie zmarł. Społeczność lokalna uczciła pamięć  rodaka poświęcając mu obelisk. Uczestnictwo w podniosłej, patriotycznej uroczystości było dla młodzieży żywą lekcją historii.

            Zapraszamy do galerii

             
          • Wycieczka rowerowa do Nowego Dworu - 20.09.2018 r.

            Wycieczka rowerowa do Nowego Dworu - 20.09.2018 r.

             

            Ciepły jesienny dzień był doskonałą okazją na rajd rowerowy. Wybrali się na niego uczniowie klasy VI z wychowawczynią panią Czesławą Hukałowicz. Trasa wiodła z Różanegostoku do Nowego Dworu i z powrotem. Do przejechania było 20 km. Odległość tę uczniowie pokonali bez kłopotu. Po drodze podziwiali piękny krajobraz. W Nowym Dworze zwiedzili szkołę i znajdujące się w niej muzeum. Zobaczyli też miejscowe zabytki. Wyprawa dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń.

             
          • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego - 3.09.2018 r.

            Rozpoczęcie nowego roku szkolnego - 3.09.2019 r.

             

            3.09.2018 r. w sali  gimnastycznej szkoły podstawowej odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego  2018/2019. Na uroczystość przybyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Pani dyrektor serdecznie wszystkich powitała. Szczególne słowa skierowała do najmłodszych uczniów przedstawiając pierwszaków społeczności szkolnej. Po inauguracji nowego roku szkolnego uczniowie spotkali się z wychowawcami klas. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom samych sukcesów, a nauczycielom wytrwałości i satysfakcji z pracy.

            Zapraszamy do galerii.