• Festiwal "Młodzież bez granic" w Różanymstoku - 13-15.06.2022 r.

          • W Różanymstoku rozpoczął się kolejny Festiwal "Młodzież bez granic". Potrwa 3 dni. Biorą w nim udział uczniowie klas VI-VIII z naszej szkoły. Już od 9 rano 13 czerwca trwały zapisy młodzieży na zajęcia warsztatowe, które prowadzili artyści z różnych krajów. 

            Warsztaty muzyczne, plastyczne, sportowe odbywały się w różnych salach Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku, w ogrodzie, na "Orliku", a także w sali gimnastycznej naszej szkoły.

            My gościliśmy uczestników warsztatu z breakdance, który prowadził artysta z Grecji. Na zakończenie zajęć, w sali gimnastycznej SOW odbyła się prezentacja osiągnięć poszczególnych grup warsztatowych. Wszyscy uczestnicy podziwiali i oklaskiwali występy młodzieży.

            Wieczorem w sali widowiskowej SOW odbywają się koncerty zaproszonych zespołów. 13 czerwca o godz. 19 pokazy artystów "Karawany bez granic", a po nich występ zespołu z Ukrainy.

          • Po raz kolejny - Warszawa - 9.06.2022 r.

          • Tym razem na wycieczkę do stolicy wyruszyli uczniowie klasy VII. Podróż pociągiem IC "Podlasiak" minęła bardzo szybko i uczestnicy mogli rozpocząć zwiedzanie. Punktem kuliminacyjnym była Cytadela Warszawska i znajdujące się tam Muzeum Katyńskie.

            Korzystając z audioprzewodników młodzież w skupieniu obejrzała ekspozycję. O Cytadeli opowiedziała pani Grażyna Ciszkowska. Długi spacer wzdłuż Wisły od Mostu Gdańskiego do Starego Miasta wymagał chwili odpoczynku. Urządziliśmy go przy grających fontannach. Szkoda, że nie mogliśmy być tam wieczorem i podziwiać pięknego widowiska muzyki, świateł i wody. 

            Spacer po Starym Mieście, lody i kilka pamiątkowych zdjęć na zakończenie zwiedzania.

            Jeszcze tylko zakupy w Złotych Tarasach i droga powrotna, która minęła równie szybko, jak cała wycieczka. Pozostały dobre wrażenia i nadzieja na kolejny wyjazd. Opiekunami były panie Elżbieta Mackiewicz i Grażyna Ciszkowska.

          • W Augustowie, nad Neckiem - 9.06.2022 r.

          • Piękny czerwcowy dzień zapowiadał wspaniałe przeżycia uczestnikom wycieczki do Augustowa. Byli na niej uczniowie klas IV-V.

            Jak Augustów to oczywiście jeziora. Wielką atrakcją był rejs Karocą królewską do Doliny Rospudy.

            Po rejsie pyszny obiadek i kolejne atrakcje. Uczniowie obejrzeli film "Pan wilk i spółka". Spacer po parku, lody i  rozrywka na placu zabaw zakończyły pobyt w Augustowie. 

            Podróż powrotna szynobusem minęła bardzo szybko. Pozostał niedosyt i nadzieja na kolejną wyprawę. Opiekę sprawowały panie Grażyna Siółkowska i Annna Rychtarczyk.

            Relacja: Grażyna Siółkowska

          • Dzień Dziecka z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii w Różanymstoku - 2.06.2022 r.

          • Z nieba strugi deszczu, a u nas radosne, dalsze świętowanie Dnia Dziecka.

            Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Różanymstoku zaprosił dzieci z przedszkola i uczniów z naszej szkoły na wspólne świętowanie. Imprezę, w sali gimnastycznej Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku, zorganizowała grupa Art-Stok z MOS w Różanymstoku.

            Rozpoczęliśmy nauką tańca. Chłopcy pokazywali układ taneczny, który wszyscy próbowali zapamiętać i powtórzyć w takt muzyki.

            Pokaz żonglerki, próba jazdy na jednokołowym rowerze, salta, zabawa z chustą - zaangażowały uczniów. Każdy znalazł coś dla siebie. W serdecznej, przyjaznej atmosferze czas mijał bardzo szybko. Chłopcy chętnie pokazywali różne umiejętności akrobatyczne i pomagali stawiać pierwsze kroki.

            Dziękujemy Dyrekcji Salezjańskiego Ośrodka Socjoterapii za zaproszenie oraz pani Violi Lingo i grupie Art-Stok  za wspaniałe poprowadzenie imprezy. Jesteśmy pod wrażeniem. 

            Jeszcze raz bardzo dziękujemy.

          • 1 czerwca - Dzień Dziecka

          • Kochane Dzieci! Drodzy Uczniowie!

            W dniu Waszego święta

            życzymy,

            aby na Waszych twarzach zawsze był uśmiech,

            życzymy słońca nad Waszymi głowami.

            Żyjcie tak, aby każdy dzień był niepowtarzalny i wyjątkowy.

            Realizujcie swoje plany i spełniajcie marzenia.

                                                               

             

          • Uczniowie na wycieczce w Warszawie - 27.05.2022 r.

          • 27 maja br. uczniowie klas I-IV  pojechali na wycieczkę do Warszawy. Dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd do stolicy. Wyruszyli wczesnym rankiem. Humory dopisywały, więc droga nie dłużyła się.

            A w Warszawie - moc atrakcji. Zamek Królewski i Stare Miasto zachwyciło dzieci.

            Nie zabrakło też innych atrakcji.

          • 26 maja - Dzień Matki

          • M - oznacza miłość

            A - dobroć anioła

            T - troskę codzienną

            K - krzyż w pocie czoła

            A, którte kończy to piękne nazwanie, to święte Boże apostołowanie.

             

            KOCHANE MAMY!

            DUŻO ZDROWIA RADOŚCI WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI ŻYCZĄ WAM 

                                                                                                                      dzieci.

             

          • Egzaminy ósmoklasistów - 24-26 maja 2022 r.

          • Już za chwilę rozpoczną się egzaminy ósmoklasistów. Przed uczniami trzy dni zmagań. 

            24 maja br. - egzamin z języka polskiego.

            25 maja br. - egzamin z matematyki.

            26 maja br. - egzamin z języka angielskiego.

            Trzymamy kciuki. POWODZENIA!

          • "...Jak Warszawa to, w maju, gdy kwitną bzy..." - 19.05.2022 r.

          • "Jak przygoda to tylko w Warszawie, jak Warszawa to, w maju gdy kwitną bzy..." - słowa popularnej niegdyś piosenki stały się mottem wycieczki uzniów klasy VIII do Warszawy.

            Wyruszyliśmy pociągiem IC "Podlasiak" z Dąbrowy Białostockiej, aby po czterech godzinach komfortowej jazdy być w stolicy. 

             

            Naszym celem było Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzież z zainteresowaniem zwiedzała ekspozycję. Przeszliśmy  kanałem, obejrzeliśmy film "Miasto w ruinie".

            Kolejnym punktem był Plac Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i innymi pomnikami, które widzieliśmy ze znacznej odległości. Spacer na Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto, podziwianie pomników, w tym Kolumny Zygmunta i widok na Zamkek Królewski zakończyło zwiedzanie miasta. Po Warszawie poruszaliśmy się pieszo, autobusem, tramwajem i metrem. Szczególnie ten ostatni środek transportu wzbudził duże zainteresowanie młodzieży. Przejechaliśmy na Dworzec Centralny, skąd wyruszyliśmy w drogę powrotną. O godz. 20:20 na dworcu w Dąbrowie Białostockiej powitała nas pani dyrektor oraz rodzice uczniów. Piękna pogoda, atrakcje, dobre humory towarzyszyły nam podczas całej wyprawy. Opiekunami młodzieży były panie Jolanta Klin i Grażyna Ciszkowska.

          • Kwiaty w Harasimowiczach - 6.05.2022 r.

          • 6 maja br. uczniowie z klas VI-VIII uczestniczyli w złożeniu kwiatów pod pomnikiem gen. Edwarda Godlewskiego w Harasimowiczach. W pierwszych dniach maja przypadała 77. rocznica Jego śmierci w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Mauthausen - Gusen.

            Edward Józef Godlewski, ps. „Garda”, „Izabelka” (ur. 10 lipca 1895 w Harasimowiczach. Podczas II wojny światowej był komendantem Obszaru Białostockiego Armii Krajowej. Po jego likwidacji został przeniesiony do Krakowa. W maju 1944 mianowany przez Komendanta Głównego Armii Krajowej komendantem Okręgu Kraków. Funkcję objął faktycznie w czerwcu 1944. 24 lipca 1944 mianowany dowódcą Grupy Operacyjnej AK „Kraków”.

            1 września 1944 pomimo bezpośredniego rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, generała „Bora” Komorowskiego, nie wydał rozkazu rozpoczęcia powstania w Krakowie. Aresztowany 19 października 1944. 6 grudnia 1944 wywieziony do niemieckiego obozu Gross Rosen, a następnie do Mauthausen, gdzie zmarł nie doczekwaszy wyzwolenia.

            fot. Amelka Antonik

        • Akademia z okazji 231. rocznicy Konstytucji 3 maja - 29.04.2022 r.
          • Akademia z okazji 231. rocznicy Konstytucji 3 maja - 29.04.2022 r.

          • Święto Narodowe Trzeciego Maja, to polskie święto państwowe obchodzone 3 maja na pamiątkę Konstytucji 3 maja 1791 r. W bieżącym roku przypada 231. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowożytnej konstytucji.

            Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia.

            Rozpoczęła się odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego", po którym szkolna społeczność obejrzała montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klasy siódmej i trzeciej. Dwoje narratorów przedstawiło historię Polski końca XVIII wieku. Recytatorzy, słowami poetów, podkreślili doniosłość wydarzeń oraz piękno ojczystej ziemi. To wszystko na tle piosenki "Witaj majowa jutrzenko" i Poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny".

            Pojawiające się w rękach uczniów litery utworzyły wymowne słowo "POLSKA", które zwieńczyło uroczystość.

            Pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz podziękowała uczniom klasy siódmej i trzeciej oraz nauczycielom, którzy przygotowali uroczystość: pani Teresie Boboryko za oprawę muzyczną, pani Krystynie Prokop za piękną dekorację i pani Grażynie Ciszkowskiej za scenariusz i reżyserię.

          • Bezpiecznie w rolnictwie - 28.04.2022 r.

          • To była ciekawa lekcja. O bezpieczeństwie w gospodarstwach rolnych opowiedziała pracownica Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Dąbrowy Białostockiej, która 28 kwietnia br. odwiedziła uczniów.

            Na tle animowanego filmu pani omówiła niebezpieczne zachowania dzieci w gospodarstwie rolnym. Po prelekcji odbył się konkurs. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówkę. Każdy otrzymał nagrodę, którą mógł sam wybrać.

            To było bardzo interesujące spotkanie.

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi - 22.04.2022 r.

          • "Inwestujmy w naszą planetę".To hasło tegorocznego Dnia Ziemi. W Polsce Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku, mimo, że na świecie stał się świętem dopiero w 2009 r. Od 2010 roku jest obchodony właśnie 22 kwietnia.

            Uczniowie klasy I z wychowawczynią panią Marzanną Maksimczyk przygotowali kabaretowy spektakl.

            Motywem przedstawienia była dbałość o czystość najbliższego otoczenia.

            Dzieci z wielkim zaangażowaniem prezentowały problem zanieczyszczania środowiska. Znalazły też sposób na poprawę tego stanu rzeczy.

            Pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz podziękowała młodym aktorom  i pani Marzannie Maksimczyk za przygotowanie spektaklu. Widownia nagrodziła wszystkich hucznymi oklaskami.

          • 79 rocznica powstania w getcie warszawskim - 19 kwietnia

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

            W dniach 20-22 kwietnia uczniowie klasy IV i VIII włączyli się czynnie w akcję: wykonali samodzielnie papierowe żonkile, obejrzeli filmy edukacyjne i wzięli udział w dyskusji o tolerancji, równości i tożsamości narodowej.

            Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.

            A. Rychtarczyk

          • "Pani Twardowska" w szkole - 13.04.2022 r.

          • Inscenizację utworu Adama Mickiewicza "Pani Twardowska" zparezentowali uczniowie klasy V. Szkolny korytarz zamienił się w mini teatr. Młodzi aktorzy dwukrotnie wystąpili przed szkolną społecznością. Najpierw spektakl obejrzeli uczniowie klas IV - VIII, a po krótkiej przerwie klas I -III. 

            Aktorzy zostali nagrodzeni brawami. Pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz podziękowała uczniom i pani Iwonie Maksimczyk, która opracowała scenariusz i nadzorowała przygotowanie młodzieży. Dziękujemy za piękne przypomnienie utworu naszego Wieszcza.

          • Dzień bez plecaka - 4.04.2022 r.

          • 4 kwietnia br. samorząd uczniowski zorganizował dla uczniów klas IV-VIII "Dzień bez plecaka". Uczniowie mieli spakować zeszyty, podręczniki i przybory szkolne do różnych pojemników i przybyć z nimi do szkoły.

             

            Pomysłom nie było końca. Plecaki zostały spakowane do sklepowych wózków, nosidełek dla niemowląt, hulajnogi, koszyków i różnych pojemników. Zabawa bardzo podobała się uczniom. Najciekawszy pomysł zaprezentował Mateusz Jackiewicz z klasy V. Gratulujemy.