- STATUT Szkoły Podstawowej (ze zmianami 2022)
- Rada klasyfikacyjna i podsumowująca - dokumenty
- Deklaracja dostępności
- Raport o stanie dostępności
- Lekcja
- Podstawa programowa dla szkoły podstawowej
- Poradnik KO w Białymstoku dotyczący organizacji wyjazdu zorganizowanej grupy dzieci i młodzieży w woj. podlaskim.
- Statut przedszkola (nowy)
- Procedury bezpieczeństwa w ZS-P w Różanymstoku
- Regulamin pracy zdalnej
- Regulamin realizacji zadań oświatowych w czasie epidemii
- Programy nauczania na rok szkolny 2021/2022
- Podręczniki w roku szkolnym 2022/2023
- RODO
- Standardy ochrony małoletnich
- PROCEDURY REAGOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA WEWNĘTRZNYCH I ZEWNĘTRZNYCH ZAGROŻEŃ FIZYCZNYCH W SZKOLE I ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W RÓŻANYMSTOKU
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PRÓB SAMOBÓJCZYCH LUB SAMOBÓJSTWA UCZNIA W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W RÓŻANYMSTOKU
Regulamin realizacji zadań oświatowych w czasie epidemii
Różanystok, 06.05.2020 r.
Regulamin realizacji zadań oświatowych
i opiekuńczych w czasie obowiązywania stanu epidemii- Przygotowanie przedszkola do realizacji zadań oświatowych i opiekuńczych
- Ograniczenia związane z funkcjonowaniem przedszkola w stanie epidemii
- Ze względu na sytuację epidemiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej, w takim przypadku w pierwszej kolejności z przedszkola korzystają te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu
i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. - Warunkiem przyjęcia dziecka do placówki jest akceptacja przez opiekunów prawnych dziecka szczególnych warunków sanitarno-epidemiologicznych panujących na terenie placówki.
- Wejście do budynku
- Na drzwiach wejściowych do budynku zamieszcza się istotne informacje związane z bieżącym sposobem funkcjonowania placówki, w szczególności informacje o przyjętych zasadach sanitarno-epidemiologicznych.
- Placówka, bezpośrednio przy wejściu zapewnia pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk wraz
z wyeksponowaną instrukcją prawidłowej dezynfekcji rąk. - Wszystkie osoby dorosłe zobowiązane są do każdorazowej dezynfekcji rąk w przypadku wejścia na teren budynku.
- Do placówki mają prawo wstępu wyłącznie:
- Personel placówki,
- Dzieci (wychowankowie),
- Rodzice lub upoważnieni przez nich opiekunowie w celu przyprowadzenia lub odbioru dziecka z przedszkola. Do przedszkola ma prawo wstępu wyłącznie jeden opiekun
w stosunku do każdego z wychowanków (2 osoby przyprowadzające lub odbierające to samo dziecko nie zostaną wpuszczone – zostanie wpuszczona tylko 1 z nich), - Służby sanitarne, epidemiologiczne i wyspecjalizowany personel sprzątający,
- Inne osoby po uzyskaniu indywidualnej zgody Dyrektora placówki.
- Rodzice/opiekunowie mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej
z zachowaniem zasady odstępu 2 metrów przy stosowaniu środków ochrony bezpośredniej
w postaci osłon ust i nosa oraz rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk. - Dzieci, ich opiekunowie i wszyscy pracownicy przed wejściem do placówki mają mierzoną temperaturę termometrem bezdotykowym (dezynfekcja po każdej grupie) lub innym termometrem (dezynfekowanym po każdym użyciu).
- Do przedszkola nie są wpuszczane osoby z temperaturą przekraczająca 37,2o C.
- Dziecko ze zwiększoną temperaturą jest izolowane od innych dzieci w pomieszczeniu epidemiologicznym, gdzie przebywa do czasu przyjazdu rodzica/opiekuna.
- Przygotowanie pomieszczeń
- Z sal zajęć, w których przebywają dzieci usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki, dywany, firanki etc.
- W każdej z sal zapewnia się środki do dezynfekcji rąk i przedmiotów wykorzystywanych do prowadzenia zajęć wraz z instrukcjami poprawnej ich dezynfekcji. Środki dezynfekujące umieszcza się i przechowuje w miejscach niedostępnych dla dzieci.
- W salach zapewnia się możliwości skutecznego ich wietrzenia.
- Pomieszczenia sanitarne zostają wyposażone w środki do dezynfekcji rąk wraz
z wyeksponowanymi instrukcjami poprawnej dezynfekcji. - Pomieszczenia socjalne takie jak szatnie personelu, stołówki i inne wyposaża się w środki do dezynfekcji rąk wraz z wyeksponowanymi instrukcjami poprawnej dezynfekcji.
- Spośród pomieszczeń na terenie placówki zostaje wydzielone pomieszczenie epidemiologiczne wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych. Pomieszczenie zostaje wyraźnie i jednoznacznie oznakowane. Pomieszczenie nie może być wykorzystywane do żadnych innych celów. O lokalizacji i przeznaczeniu pomieszczenia informuje się personel placówki.
- Zapewnienie higieny i dezynfekcja
- Personel sprzątający jest odpowiedzialny za wykonywanie czynności sprzątających ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów, w szczególności w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
- Personel dydaktyczny jest odpowiedzialny za utrzymywanie czystości i dezynfekowanie sal zajęć ze szczególnym uwzględnieniem powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach.
- Czynności sprzątające wykonywane są co najmniej 2 razy w ciągu każdego dnia pracy.
- Wykonanie czynności sprzątających jest odnotowywane w Ewidencji czynności porządkowych stanowiących Załącznik nr. 1.
- Szczególne zasady wobec personelu oraz opiekunów dzieci
- Personel placówki
- Zobowiązuje się personel dydaktyczny do:
- Informowania rodziców o ograniczeniach i szczególnych zasadach funkcjonowania przedszkola w czasie obowiązywania stanu epidemii;
- Wietrzenia sal, w których są organizowane zajęcia, co najmniej raz na godzinę i prowadzenia gimnastyki śródlekcyjnej przy otwartych oknach;
- Zwracania uwagi na częste mycie rąk przez dzieci za pomocą wody i mydła;
- Unikania organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
- Informowania dyrekcji placówki o występowaniu wszelkich objawów chorobowych wśród dzieci i personelu.
- W przypadku zaobserwowania u siebie objawów chorobowych pracownik jest zobowiązany poinformować o tym fakcie pracodawcę.
- Zobowiązuje się personel sprzątający do:
- Sumiennego wykonywania czynności sprzątających w szczególności czynności dezynfekcji;
- Monitorowania zużycia oraz ilości posiadanych środków czyszczących i dezynfekujących;
- Informowania dyrekcji o konieczności dokonania zakupu określonych środków czyszczących i dezynfekujących.
- Informowania dyrekcji placówki o występowaniu wszelkich objawów chorobowych wśród dzieci i personelu.
- W przypadku zaobserwowania u siebie objawów chorobowych pracownik jest zobowiązany poinformować o tym fakcie pracodawcę.
- Rodzice/opiekunowie dzieci
- Zobowiązuje się rodziców/opiekunów do:
- Informowania personelu o wszelkich symptomach chorobowych dziecka;
- Powstrzymania się od przyprowadzania dziecka do przedszkola w przypadku występowania objawów chorobowych np. podwyższona temperatura, kaszel itp.;
- Zaopatrzenia dziecka, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki;
- Nieprzynoszenia do przedszkola zabawek dziecka lub innych przedmiotów.
- Osoba przyprowadzająca/odbierająca dziecko nie powinna mieć objawów chorobowych.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.
- Szczególne zasady organizacji zadań oświatowych i opiekuńczych
- Zajęcia są przeprowadzane zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji oraz Głównego Inspektora Sanitarnego
- Zajęcia są organizowane w sposób umożliwiający zachowanie 1,5 m odległości pomiędzy członkami personelu. W miarę możliwości dąży się do zachowania 1,5 m dystansu pomiędzy dziećmi.
- Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali, nie dotyczy to posiłków.
- Do grupy dzieci przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
- W grupie może przebywać do 12 dzieci.
- Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na jedno dziecko i każdego opiekuna.
- Z sal, w których przebywają grupy dzieci zostały usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać i zdezynfekować.
- Jeżeli do zajęć będą wykorzystywane przedmioty sportowe, po każdym użyciu zostaną one dokładnie wyczyszczone lub zdezynfekowane.
- W ramach prowadzonych zajęć umożliwia się korzystanie z będącego w dysponowaniu placówki placu zabaw lub boiska pod warunkiem przeprowadzania czynności dezynfekujących.
- Zabrania się organizowania form opieki poza terenem placówki.
- Opieka nad poszczególnymi grupami została zorganizowana w sposób wykluczający stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
- Personel kuchenny i porządkowy nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci mają zachować dystans społeczny w stosunku do pracowników podmiotu, jak i innych dzieci i ich rodziców/opiekunów wynoszący co najmniej 2 metry.
- Organizacja żywienia dzieci
- Wprowadza się dystrybuowanie posiłków i napojów dla dzieci wyłącznie przez opiekunów.
- Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze minimum 600 C lub posiłki są podawane w naczyniach jednorazowych.
- Postępowanie na wypadek zakażenia koronowirusem
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy objawów sugerujących zakażenie koronawirusem pracownik ten jest niezwłocznie odsuwany od pracy.
- Jeżeli w trakcie godzin pracy u pracownika lub podopiecznego wystąpią objawy chorobowe powinien on oczekiwać na transport w pomieszczeniu epidemiologicznym, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Osoba niesamodzielna powinna mieć na ten czas zapewnioną stałą opiekę. Na czas oczekiwania na transport osobie tej zapewnia się jednorazową maseczkę i rękawiczki.
- Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych grup dzieci.
- Dyrekcja powiadamia właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną
i postępuje ściśle z wydanymi instrukcjami i poleceniami. - Obszar, w którym przebywał pracownik poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji.
- Sporządza się listę osób przebywających w tym samym czasie w budynku, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- Dyrekcja zamieszcza w widocznym, ogólnodostępnym miejscu numery potrzebnych telefonów,
w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych. - W przypadku wątpliwości co do zasad należytego postępowania należy zwrócić się w celu uzyskania porady lub konsultacji do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Komunikacja i informowanie
- Dyrekcja placówki podejmuje działania zapewniające rodzicom możliwość konsultacji
z nauczycielami prowadzącymi zajęcia. - Dyrekcja publikuje i aktualizuje na stronie internetowej placówki informacje związane ze sposobem organizacji przedszkola w czasie obowiązywania stanu epidemii.
- Dyrekcja przedszkola na bieżąco informuje organ prowadzący o sposobie i warunkach sprawowanej opieki, w szczególności o zagrożeniach i związanych z nią ryzykach.
- Przepisy końcowe
- Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem jego podpisania i obowiązuje do dnia jego uchylenia lub zniesienia obowiązywania stanu epidemii.
- Jakakolwiek zmiana w jego treści wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
- Z regulaminem zobowiązani są zapoznać się wszyscy pracownicy placówki.
………………………………………………………………..
Podpis