• Aktywna tablica na języku polskim.

      • Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie VII

        Temat: O miłości i przyjaźni na podstawie ,, Małego Księcia” Antoin'a de Saint Exupery'ego.

         

        Cele dla ucznia:

        • omawia relacje łączące różę i Małego Księcia,

              -     wyjaśnia znaczenie rad danych przez lisa,

        • omawia etapy dojrzewania Małego Księcia do przyjaźni i miłości,
        • doskonali umiejętność stosowania multipodręcznika, ebooka , e-zasobów do lektury.

         

        Przebieg lekcji:

         

        1. Definiowanie pojęć miłość i przyjaźń

        Nauczyciel prosi uczniów o pisemne dokończenie podanych zdań. Po wykonaniu zadania każdy odczytuje swoje propozycje.

            • Miłość polega na…
            •  Prawdziwy przyjaciel to ktoś, kto…

        2. Piramida wartości – Co buduje prawdziwą miłość i przyjaźń?

        Nauczyciel prosi o wskazanie najważniejszych wartości, na których powinny opierać się miłość i przyjaźń. Uczniowie decydują o tym, w którym miejscu umieszczą podane przez siebie wartości. Wartości uczniowie zapisują w formie piramidy znajdującej się w e- zasobach do lektury na stronie dlanauczyciela.pl ( z wykorzystaniem tablicy interaktywnej).

         

        3. Etapy miłości Małego Księcia i róży.

          Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Każda zajmuje się wskazanym etapem dorastania Małego Księcia do przyjaźni i miłości. Uczniowie opracowują polecenia. Na koniec każda grupa powinna zatytułować etap, nad którym pracowała.

         

        GRUPA 1. (rozdziały VII–IX)

        • W jaki sposób róża pojawiła się na planecie Małego Księcia?

        • Jakie emocje wzbudzała w Małym Księciu na początku?

        • Jak się zachowywała? Podaj przykład konkretnych sytuacji.

        • Czym było motywowane zachowanie róży? Co chciała dzięki takiemu postępowaniu zyskać?

        • Dlaczego Mały Książę zdecydował się na opuszczenie swojej planety? Nazwijcie uczucia bohatera.

        • Jak można zatytułować pierwszy etap dorastania Małego Księcia do miłości i przyjaźni?

         

        GRUPA 2. (rozdział XX)

        • Tuż przed spotkaniem z lisem Mały Książę znalazł się w ogrodzie pełnym róż. Jak przebiegła ta wizyta?

        • Napiszcie, jakie emocje wywołała w bohaterze rozmowa z różami. Co było przyczyną tych emocji?

        • Jak można zatytułować drugi etap dorastania Małego Księcia do miłości i przyjaźni?

         

        GRUPA 3. (rozdział XXI)

        • Dlaczego lis nie chciał bawić się z Małym Księciem? O co go poprosił?

        • Dlaczego, zdaniem lisa, ludzie nie mają przyjaciół?

        • Na czym, według lisa, polega rytuał oswajania?

        • Z  czym się wiąże oswojenie: co można dzięki niemu zyskać? Z jakim ryzykiem należy się liczyć?

        • Jakie rady i wskazówki otrzymał od lisa Mały Książę?

        • Jak można zatytułować trzeci etap dorastania Małego Księcia do miłości i przyjaźni?

         

        GRUPA 4. ( rozdział XXI i XXVI)

        • Po rozmowie z lisem Mały Książę ponownie poszedł do ogrodu. Co powiedział wówczas różom?

        • Jak, dzięki naukom lisa, chłopiec zaczął patrzeć na swoją relację z różą?

        • O  co na koniec swojej podróży Mały Książę poprosił żmiję? Jak sądzicie, dlaczego podjął taką decyzję?

        • Jak można zatytułować ostatni etap dorastania Małego Księcia do miłości i przyjaźni?

         

        Uczniowie krótko podsumowują swoje refleksje na temat przyjaźni i miłości

         4. Wyobraź sobie, że Mały Książę prowadzi instagram. Stwórz jeden wpis, który opatrzysz cytatem z lektury ( wykorzystując tablicę interaktywną).

          Następnie uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: Czy można widzieć sercem przez Internet? Porównaj przyjaźń realną i przyjaźń wirtualną. W swojej wypowiedzi zawrzyj odpowiedzi na pytania:  Kto? Z kim? Forma spotkania. Forma relacji. Refleksje na temat przyjaźni. Możliwe problemy.