• Aktywna tablica podczas zajęć rewalidacyjnych

      • Scenariusz zajęć rewalidacyjnych

        Temat: Rozwijanie koncentracji uwagi i pamięci – ćwiczenia słowne interaktywne z wykorzystaniem nazw zwierząt.
         

        Czas: 60min.

        Cel główny:

        • koncentracji uwagi
        • usprawnianie pamięci
        • rozwijanie spostrzegawczości

        Forma zajęć:
        ▪ indywidualna

        Metody pracy:
        ▪ ćwiczenia usprawniające pamięć słuchową, wzrokową oraz koncentrację uwagi
        ▪ terapia wspierająca z wykorzystaniem technologii komputerowej: wordwall.net

        Środki dydaktyczne: monitor interaktywny, karty Dobble, zagadki na kartce, laptop.

        Przebieg zajęć:
        1. Powitanie ucznia.

        2. Rozpoczęcie lekcji od gry Dobble.
        Nauczyciel pokazuje po dwie karty, zadanie polega na szybkim odnalezieniu wspólnego obrazka. Wygrywa ten, kto uzbiera więcej kart.

        3. Zagadka z podpowiedziami:
        Na podstawie podanych wskazówek, należy odgadnąć hasło. w pierwszej kolejności podawane są informacje ogólne, natomiast w dalszej kolejności, coraz dokładniejsze.

        4. Zadanie na koncentrację na wordwall.net:
        https://wordwall.net/pl/resource/2768149/zwierzęta/dzikie-koty

        Zadanie polega na ułożeniu nazwy zwierzęcia, przedstawionego na zdjęciu, na zasadach „Koła Fortuny”. Uczeń podaje kolejne litery, te pojawiają się w haśle lub też
        nie. Na koniec uczeń stara się odgadnąć nazwę dzikiego kota.

        5. Zadanie prawda/fałsz:
        https://wordwall.net/pl/resource/1672836/przyroda/zwierzętaprawda-czy-fałsz

        Zadanie polega na obejrzeniu zdjęcia przedstawiającego jakieś zwierzę, następnie pojawia się obok hasło np.: głośno krzyczy. Uczeń ma za zadanie określić, czy jest to prawda, czy fałsz.

        6. Diagram literowy:
        https://wordwall.net/pl/resource/8552283/przyroda/zwierzęta

        Gra skupiająca uwagę i wymagająca koncentracji. Przedstawiony jest diagram, w którym należy znaleźć nazwy zwierząt. Na to zadanie przeznaczamy więcej czasu, jest ono dość trudne.

        7. Zadanie „Zwierzęta w lesie”:
        https://wordwall.net/pl/resource/15954207/zwierzęta/zwierzęta-w-lesie

        Zadanie polega na ułożeniu z rozsypanki poprawnej nazwy zwierzęcia leśnego.

        8. Podsumowanie i omówienie: Uczeń stwierdza, które zadanie sprawiło mu najwięcej
        trudności, jakie było wyzwaniem, a jakie wymagało najwięcej koncentracji.

         

        Opracowała: Jolanta Klin