
Wyznawcom prawosławia życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia, zdrowia i wspólnych chwil z najbliższymi, spokoju ducha oraz spełnienia marzeń. Niech ten czas będzie pełen miłości i nadziei! Niech nadchodzący rok przyniesie same dobre chwile.
Wyznawcom prawosławia życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia, zdrowia i wspólnych chwil z najbliższymi, spokoju ducha oraz spełnienia marzeń. Niech ten czas będzie pełen miłości i nadziei! Niech nadchodzący rok przyniesie same dobre chwile.
20 grudnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe.
"Do Betlejem każdy bieży..." - śpiewali uczniowie w pięknych jasełkach.
Inscenizacja wprowadziła widzów w radosny czas Bożego Narodzenia.
Wsród widzów byli zaproszeni goście: proboszcz parafii w Różanymstoku ksiądz Józef Grochowski, siostra Katarzyna Czuma, pan Leszek Kiejko - sekretarz Gminy Dąbrowa Białostocka, pani Iwona Granacka oraz rodzice. Goście przekazali społeczności szkolnej serdeczne życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się nowego 2025 roku.
Spotkanie zakończyło wzajemne dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń.
Dziękujemy siostrze Dorocie Oświecińskiej oraz uczniom klasy VI i IV za przygotowanie niezapomnianych jasełek.
Mikołaj, biskup z Miry, w dniu 6 grudnia wręczał dzieciom prezenty oraz dbał o najbardziej potrzebujących. Według tradycji drobne zabawki i słodycze trafiały pod poduszkę lub do butów, które pięknie wyczyszczone zostawiało się wieczorem 5 grudnia przed drzwiami. W nocy św. Mikołaj wrzucał do nich upominki. Tradycja mikołajkowa kultywowana jest w szkole. Tego dnia dzieci ubierają mikołajkowe czapki i czerwone ubranka oraz obdarowują sie wzajemnie prezentami.
Po szkolnych korytarzach krążył Mikołaj, który rozdawał uczniom słodkie co nieco. W klasach odbyły się mikołajkowe spotkania przy muzyce i grach.
To był naprawdę fajny dzień.
Uczniowie z niecierpliwością czekali na szkolną zabawę andrzejkową. Odbyła się ona 27 listopada br. Już od godziny dziesiątej w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej bawiły się dzieci z klasy pierwszej i drugiej. Po obiedzie salę opanowali starsi uczniowie z klas IV - VIII.
Popularnością cieszyła się "belgijka", którą wszyscy starali się zatańczyć.
Nie zabrakło też tradycyjnych wróżb, do których ustawiały się kolejki chętnych poznać swój los.
Na dyskotekę andrzejkową wielu uczniów przebrało się w piękne kostiumy. Byli policjanci, rycerze, klauni i postacie z bajek. Kilka zabaw poprowadziła niezawodna w tej roli pani Marta Jodczyk. Dziękujemy.
Atrakcją, podczas przerwy, była pizza, którą na zamówienie uczniów dostarczyła Pizzeria "Okrągłe co nieco" z Dąbrowy Białostockiej.
Andrzejki zakończyły się o godz. 14:15. Dziękujemy samorządowi uczniowskiemu i pani Anecie Ostapkiewicz z zorganizownie fajnej zabawy.
Szanowni Rodzice!
Serdecznie zapraszamy Państwa na zebranie, które odbędzie się 26.11.2024 r. o godz. 14:30 w Szkole Podstawowej w Różanymstoku.
Konwencja o Prawach Dziecka, zwana Światową Konstytucją Praw Dziecka, została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r. Polska opublikowała ją w Dzienniku Ustaw 23 grudnia 1991 r.
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Białostockiej odbył się konkurs recytatorski "Zaczytani w poezji Czesława Miłosza". Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice.
Dziękujemy za udział. Uczennice przygotowała pani Iwona Maksimczyk.
Grupa uczniów z klasy VII i VII wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Celem było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Podróż pociągiem IC "Podlasiak" minęła bardzo szybko i kilka minut po godzinie 11 byliśmy w stolicy. Do muzeum dojechaliśmy tramwajem. Zwiedzaliśmy sami korzystając z audioprzewodników. Muzeum, będące hołdem Polaków dla walczących i poległych w powstaniu warszawskim, wywarło na młodzieży duże wrażenie.
Kolejnym punktem programu był spacer po Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście. Spacerując obejrzeliśmy ważne miejsca w Warszawie: Pałac Prezydencki, pomnik Mikołaja Kopernika, Plac Zamkowy i Stare Miasto.
Chwilę odpoczęliśmy w restauracji McDonald, gdzie każdy wybrał dla siebie coś smacznego. Zbliżał się wieczór i musieliśmy wrócić na Dworzec Centralny, skąd wyruszyliśmy w drogę powrotną. I tym razem podróż minęła szybko.
Na dworcu w Dąbrowie Białostockiej czekali na nas rodzice. Podczas wycieczki opiekowały się nami panie: Iwona Maksimczyk i Grażyna Ciszkowska, która była też organizatorem wyjazdu. Dziękujemy.
"Mazurek Dąbrowskiego" - to hymn Polski. Wszyscy uczniowie naszej szkoły znają tę pieśń i chętnie śpiewają podczas szkolnych uroczystości. W tym roku szkoła i przedszkole włączyły się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej - "Szkoła do hymnu".
Po raz kolejny uczniowie wzięli udział w Powiatowym Biegu Niepodległości w Sokółce. W tym roku odbył się on pod hasłem "1918 metrów wolności". Cykliczna impreza organizowana przez sokólski powiat dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości zgromadziła setki uczniów i wielu dorosłych. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów.
Mimo pochmurnej pogody, w sercach uczestników było słońce, entuzjazm i satysfakcja.
Na podium stanął Sebastian. Gratulujemy.
Z uczniami była pani Jolanta Klin. Dziękujemy.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada. W przededniu tego święta w naszej szkole odbyła się akademia. Uczniowie słowami poetów i pisarzy przybliżyli historię roku 1918. Wtedy to, po 123 latach zaborów rodziła się niepodległa Polska.
W montażu słowno-muzycznym dzieci zwracały się do matki Ojczyzny z pytaniami o przeszłość. Marlena, w biało-czerwonym stroju, spokojnie odpowiadała. Narratorzy, w tej roli Kuba i Kryspin, przybliżyli ważne wydarzenia historyczne. To wszystko przeplecione zostało pięknymi wierszami. Wykonane przez uczniów piosenki "Wojenko, wojenko", "Co to jest niepodległość" i "Piosenka o Polsce" podniosły patriotyczny nastrój całej uroczystości.
"Co to jest niepodległość"?
Uroczystość przygotowała pani Grażyna Ciszkowska przy współpracy z panią Teresą Boboryko.
31 października uczniowie klas I, II i IV odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Białostockiej. Wizyta ta była niezwykła, gdyż dotyczyła spotkania autorskiego z Justyną Bednarek, poetką, autorką książek dla dzieci, najbardziej znaną z „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”.
Na początku Pani Justyna opowiedziała nam o swojej pracy, a także skąd czerpie pomysły na książki i jak powstawały niektóre z nich.
Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i podziękowaniami. Dzieci wręczyły poetce laurkę oraz drobny upominek finansowany ze środków na promocję czytelnictwa z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.”.
Relacja: Agnieszka Kamińska
"Śpieszmy się kochać ludzi,
tak szybko odchodzą".
Pisał ksiądz Jan Twardowski. Te słowa wracają szczególnie w dniach 1 i 2 listopada. To właśnie te dni w kalendarzu poświęcone są pamięci o bliskich zmarłych.
31 października 2024 r. w naszej szkole gościliśmy Pana Szymona Sićko - reprezentanta Polski w piłce ręcznej. Szymon pochodzi z Dąbrowy Białostockiej i w miejscowym Klubie Sportowym "Szczypiorniak" stawiał pierwsze kroki w piłce ręcznej. Dzisiaj z sukcesami reprezentuje Polskę grając w drużynie narodowej.
Uczniowie z wielkim zainteresowanie słuchali gościa, który opowiedział im o swojej sportowej karierze. Pod koniec z chęcią podpisywał uczniom koszulki i czapeczki.
Dziękujemy Panu Szymonowi za to spotkanie. Życzymy zdrowia i dalszych sportowych sukcesów.
Długo czekaliśmy na to wydarzenie. Spoglądaliśmy w niebo, czy będzie słońce, czy też deszcz. Chłodny poranek 17 października 2024 r. zapowiadał piękną pogodę. Tak też się stało.O świcie wsiedliśmy do autokaru firmy Biacomex i wyruszyliśmy. Celem wycieczki był Gdańsk i Malbork.
Podróż trwała 6 godzin. Czas upływał na obserwacji zmieniającego się za oknem krajobrazu, grach i słodkiej drzemce. Pierwsze kroki na gdańskiej starówce skierowaliśmy do pięknej kamienicy - Domu Uphagena, gdańskiego bankiera i kupca.
Następnie, już z przewodnikiem miejskim, poszliśmy na spacer uliczkami Starego Miasta. Gdańsk był ufortyfikowany. W murach od średniowiecza po XIX wiek budowano bramy. Do dzisiaj zachowało się ich czternaście. Przeszliśmy przez Bramę Wyżynną, Zieloną i Złotą. W nich czekały niespodzianki; pręgierz (miejsce egzekucji), katowski pień i kajdany.
Gdy już minęliśmy gdańskie fortyfikacje obronne, skierowaliśmy się w stronę Bazyliki Mariackiej. W bazylice wrażenie było niesamowite. Byliśmy tacy mali,a wszystko wokół olbrzymie.
Kolejne kroki skierowaliśmy na Długi Targ i nad Motławę. Podziwialiśmy nadbrzeżną architekturę gdańska ze słynnym Żurawiem, średniowiecznym dźwigiem portowym.
Z gdańską starówką pożegnaliśmy się przy Neptunie. Krótki przejazd i byliśmy w hotelu "Galion", tuż przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoku Gdańskiej. I wreszcie morze, nasze Morze Bałtyckie. Całodzienne zmęczenie poszło w niepamięć.
Drugiego dnia wycieczki zwiedziliśmy krzyżacki zamek w Malborku. To dopiero budowla. Zamek Niski, Średni i Wysoki, wszystko oddzielone fosami i murami. Podzieleni na dwie grupy przez 3 godziny przemierzaliśmy dziedzińce, baszty i komnaty. Niektórzy zasiedli na fotelu wielkiego mistrza Zakonu.
Pełni wrażeń opuściliśmy krzyżackie zamczysko. Zjedliśmy obiad w restauracji "Na fali" i wyruszyliśmy do Różanegostoku. Po 6 godzinach podróży, już przed szkołą pożegnaliśmy panią pilot i pana kierowcę. Wpadliśmy w ramiona czekających rodziców. Opiekunami podczas wycieczki były panie: Iwona Maksimczyk, Jolanta Klin i Grażyna Ciszkowska.
Relacja i fotki: Grażyna Ciszkowska
Atrakcją dla uczniów klas 0-II był wyjazd do kina w Dąbrowie Białostockiej na film "Dziki robot". Film jest historią robota o imieniu Rozzum, którego nazywają Roz.
To animowana opowieść zrealizowana na podstawie powieści Petera Browna pod tym samym tytułem. Przygody Roza, który próbuje przetrwać na wyspie, wciągają widza w świat z pogranicza fantastyki i rzeczywistości. Jednocześnie uczy jak nawiązywać relacje ze zwierzętami i wzajemnie sobie pomagać.
16 października 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VIII z policją. Tematem było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w drodze do szkoły. Uczniowie dojeżdżają autobusem. Niektórzy są przywożeni przez rodziców. Niezależnie od tego, jak uczniowie pokonują trasę dom - szkoła - dom, ich bezpieczna droga jest podstawą zdrowia, a często i życia.
Pani policjantka przekazała uczniom podstawowe zasady poruszania się po drogach publicznych. Odbył się też mini konkurs, w którym nagrodami były opaski odblaskowe.
Powered by aSc EduPage