11 listopada 1918 r. zakończyła się pierwsza wojna światowa. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Od tamtych wydarzeń mijają 102 lata.
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Pomoc psychologiczno–pedagogiczna w szkole
na czas trwania zdalnej nauki
lub
zdalna pomoc psychologiczno-pedagogiczna
W czasie trwania zdalnej nauki do dyspozycji uczniów, rodziców i nauczycieli są nasi szkolni specjaliści (pedagog szkolny i nauczyciel współorganizujący proces kształcenia), którzy zdalnie prowadzą porady i konsultacje oraz wsparcie dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Jeśli ktoś z Was potrzebuje rozmowy, ma jakieś pytania lub nie radzi sobie z zaistniałą sytuacją zachęcamy do skorzystania z komunikacji online.
Piszcie! Dzwońcie! Chętnie służymy pomocąJ
Kontakt telefoniczny: 793 787 705 (poniedziałek-czwartek w godzinach 8.00-10.30,
Kontakt drogą elektroniczną: pedagogsprozanystok@wp.pl
Spotkania w szkole po uprzednim umówieniu się telefonicznym.
Zarówno rodziców, uczniów i nauczycieli zachęcam także do korzystania z pomocy specjalistów (psychologów, pedagogów i logopedów) chętnych do udzielenia porad i konsultacji, pracujących w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Białostockiej.
Kontakt telefoniczny: (85) 712-13-46
Kontakt drogą elektroniczną:
- adres e-mail: pppdabrowabial@wp.pl
- adres strony na FB: https://www.facebook.com/Poradnia-Psychologiczno-Pedagogiczna-w-Dąbrowie-Białostockiej-106711637641056/
Dyrektor ZS-P w Różanymstoku Iwona Granacka
Uwaga zmiany w pracy szkoły!
- Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
- Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;
- od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
1 listopada - Wszystkich Świętych
2 listopada - wolne.
Przypominamy, że dzień 2 listopada 2020 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Wynika to z organizacji roku szkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Różanymstoku. Przedszkole i szkoła podstawowa w tym dniu nie pracują.
Uwaga! Zdalne nauczanie od 26.10.2020 r.
Od 26 października br. do 5 listopada br. uczniowie klas IV-VIII zostają w domu i przechodzą na zdalne nauczanie. Wszystkie zajęcia będą odbywały się przez edziennik. Tam znajdą się tematy lekcji i zadania do wykonania. Lekcje online będą z wybranych przedmiotów, o czym poinformują przez edziennik nauczyciele. Uczniowie mają obowiązek śledzić zapisy w edzienniku, zalogować się na takie lekcje oraz w nich uczestniczyć. Zdalne lekcje będą trwały od 15 do 20 minut. Pozostały czas uczniowie wykorzystują na pracę własną z danego przedmiotu. Apelujemy o systematyczną pracę.
Uczniowie klas I-III przychodzą do szkoły zgodnie z planem lekcji.
Przedszkole pracuje zgodnie z planem.
O wszelkich zmianach będziemy informować przez edziennik i szkolną stronę.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - 2.10.2020 r.
X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w tym roku obchodziliśmy z opóźnieniem, bo 19 października. Celem ŚDTM jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki, która ma zachęcić uczniów do przypomnienia i utrwalenia tabliczki mnożenia po wakacjach. W związku z tym, cały wrzesień poprzedzający ŚDTM, na lekcjach matematyki oraz na przerwach uczniowie ćwiczyli tabliczkę mnożenia. W poniedziałek 19 października odbył się egzamin ze znajomości tabliczki. Egzamin pisali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 3-5 oraz klasy 6-8. Dzieci z klas 1-2 włączyły się do zabawy z tabliczką kolorując logo akcji. Po egzaminie młodsi uczniowie wykonali z szablonów sówki – logo akcji. Dzisiejsza akcja wyłoniła 11 najlepszych uczniów, którzy egzamin napisali na 100%. Uczniom wręczono Certyfikaty potwierdzające nadanie tytułu Eksperta Tabliczki Mnożenia. Na osłodę każdy otrzymał czekoladę i szóstkę z matematyki. Organizatorami ŚDTM w naszej szkole były panie: Grażyna Siółkowska – koordynator oraz Marzanna Maksimczyk - koordynator przy współudziale wychowawców klas.
Szkolna Lista Ekspertów Tabliczki Mnożenia:
Kryspin Karalus kl. 3,
Aleksandra Giedź i Tomasz Szyszko z kl. 4,
Oliwia Kozioł i Wiktoria Kozioł z kl. 5,
Gabriela Waśko i Julia Poważa z kl. 6,
Amelia Antonik i Mateusz Babicz z kl. 7,
Angelika Chodukiewicz i Kinga Hołdyńska z kl. 8.
Gratulujemy! Życzymy dalszych matematycznych sukcesów.
Powrót do nauki stacjonarnej od 15 października
Szanowni Państwo Rodzice, Drodzy Uczniowie, Kochane Dzieci
15 października, tj. we czwartek wracamy do nauki stacjonarnej w szkole i w przedszkolu. Mam nadzieję, że jesteście zdrowi i spotkamy się wkrótce. Jednocześnie informuję, że od czwartku wprowadza się obowiązkowe noszenie masek przez uczniów klas I – VIII w częściach wspólnych w szkole: korytarze, szatnie, toalety, stołówka i sekretariat. Przypominam także, o zawieszeniu obiadów dla uczniów w stołówce już od 15 do 31 października, z powodu koniecznego remontu stołówki szkolnej. Proszę uczniów o przynoszenie drugiego śniadania do szkoły. Apeluję do rodziców o odprowadzanie dzieci tylko do drzwi szkoły i stały kontakt telefoniczny.
Dyrektor szkoły
Iwona Granacka
14.10. - Dzień Edukacji Narodowej
Kiermasz książek
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w kiermaszu książki on -line. Książki, o ile ktoś chce, zamawiamy prywatnie na stronie www.ksiegarnia-tuliszkow.pl Książki wybieramy ze sklepu internetowego. Po wybraniu interesujących pozycji w polu"Dodatkowe informacje" wpisujemy kod szkoły E.SOK.RÓŻAN.SP Następnie klikamy "PODSUMOWANIE" Poniżej link do katalogu książek http://booksspk.pl//DEMO_KSIAZKI/oferta_k2020/index.html
Opłaty za wyżywienie
Wpłaty za dożywianie uczniów w przedszkolu i szkole: Proszę wpłacać w sekretariacie szkoły w dniach od 5-go do 10-go każdego miesiąca.
Udział uczniów w uroczystościach parafialnych
Udział uczniów w uroczystościach w kościele: Dożynki Parafialne - 8 września Środa Popielcowa - 17 luty Zwiastowanie - 25 marca (czwartek) Zesłanie Ducha Świętego - 24 maja (poniedziałek)
Dni wolne od zajęć w roku szkolnym 2020/2021
Dni wolne od zajęć dydaktycznych: 14 października, 2 listopada, 4 i 5 stycznia, 25-26-27 maja (egzamin ósmoklasisty), 2 czerwca (Dzień Dziecka), 4 czerwca. Przerwy świąteczne: Boże Narodzenie 23 - 31 grudnia Wielkanoc - 1 - 6 kwietnia Ferie zimowe - 25 stycznia do 7 lutego Koniec roku szkolnego 25 czerwca
Regulamin pracy biblioteki szkolnej - 24.09.2020 r.
Różanystok, 01.09.2021 r.
Regulamin prowadzenia biblioteki szkolnej
w czasie obowiązywania stanu epidemiiw Szkole Podstawowej w Różanymstoku
- Przygotowanie placówki do prowadzenia biblioteki szkolnej
- Ograniczenia związane z funkcjonowaniem szkoły w stanie epidemii
- Warunkiem korzystania przez ucznia z biblioteki szkolnej jest akceptacja przez opiekunów prawnych ucznia szczególnych warunków sanitarno-epidemiologicznych panujących na terenie placówki.
- Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
- Wejście do budynku
- Na drzwiach wejściowych do budynku zamieszcza się istotne informacje związane z bieżącym sposobem funkcjonowania placówki, w szczególności informacje o przyjętych zasadach sanitarno-epidemiologicznych.
- Placówka, bezpośrednio przy wejściu zapewnia pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk wraz
z wyeksponowaną instrukcją prawidłowej dezynfekcji rąk. - Wszystkie osoby dorosłe zobowiązane są do każdorazowej dezynfekcji rąk w przypadku wejścia na teren budynku.
- Uczniowie są zobowiązani do dezynfekcji lub mycia rąk za pomocą wody i mydła.
- W związku z działalnością biblioteki szkolnej do placówki mają prawo wstępu wyłącznie:
- Personel placówki;
- Uczniowie;
- Rodzic lub opiekun w celu odbioru lub zwrotu książki w imieniu ucznia;
- Służby sanitarne, epidemiologiczne i wyspecjalizowany personel sprzątający;
- Inne osoby po uzyskaniu indywidualnej zgody Dyrektora placówki.
- Rodzice/opiekunowie mogą wchodzić z uczniem wyłącznie do przestrzeni wspólnej
z zachowaniem zasady odstępu 1,5 metra przy stosowaniu środków ochrony bezpośredniej
w postaci osłon ust i nosa oraz rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk. - Wszystkie osoby przed wejściem do placówki mają mierzoną temperaturę termometrem bezdotykowym (dezynfekcja po każdej grupie) lub innym termometrem (dezynfekowanym po każdym użyciu).
- Do szkoły nie są wpuszczane osoby z temperaturą przekraczająca [AK1] 37,5o C.
- Uczeń ze zwiększoną temperaturą jest izolowany od innych osób w pomieszczeniu epidemiologicznym, gdzie przebywa do czasu przyjazdu rodzica/opiekuna.
- Przygotowanie pomieszczeń bibliotecznych
- Przed wejściem do pomieszczeń bibliotecznych zamieszcza się informację o maksymalnej liczbie użytkowników/odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.
- Z pomieszczeń bibliotecznych, w których przebywają czytelnicy usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. dywany, firanki etc.
- Bezpośrednio przy wejściu do pomieszczeń bibliotecznych zapewnia się środki do dezynfekcji rąk wraz z instrukcją poprawnej ich dezynfekcji.
- W punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem (na ladzie bibliotecznej) ustawia się przesłonę ochronną (np. z pleksi).
- Na podłodze pomieszczenia dostępnego dla użytkowników oznacza się linie określające bezpieczny dystans pomiędzy osobami.
- Zapewnia się możliwości skutecznego i regularnego wietrzenia pomieszczeń bibliotecznych,
w których przebywają użytkownicy. - Korzystanie z szatni przez czytelników odbywa się analogicznie jak w przypadku wykorzystywania szatni przez uczniów w ramach zajęć opiekuńczo-wychowawczych.
- Pomieszczenia sanitarne zostają wyposażone w środki do dezynfekcji rąk wraz
z wyeksponowanymi instrukcjami poprawnej dezynfekcji. - Pomieszczenia socjalne personelu takie jak szatnie, stołówki i inne wyposaża się w środki do dezynfekcji rąk wraz z wyeksponowanymi instrukcjami poprawnej dezynfekcji.
- Pomieszczenie epidemiologiczne
- Spośród pomieszczeń na terenie placówki zostaje wydzielone pomieszczenie epidemiologiczne wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Pomieszczenie zostaje wyraźnie i jednoznacznie oznakowane.
- Pomieszczenie nie może być wykorzystywane do żadnych innych celów.
- O lokalizacji i przeznaczeniu pomieszczenia informuje się personel placówki.
- Zapewnienie higieny i dezynfekcja
- Personel sprzątający jest odpowiedzialny za wykonywanie czynności sprzątających ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów.
- Personel biblioteczny jest odpowiedzialny za utrzymywanie czystości i dezynfekowanie pomieszczeń bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem powierzchni dotykowych: blatów, poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów i powierzchni płaskich.
- Toalety są na bieżąco dezynfekowane.
- Czynności sprzątające wykonywane są co najmniej 2 razy w ciągu każdego dnia pracy.
- Wykonanie czynności sprzątających jest odnotowywane w Ewidencji czynności porządkowych stanowiących Załącznik nr. 1.
- Szczególne zasady organizacji zadań bibliotecznych
- Działalność biblioteki szkolnej jest realizowana zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego
- Szkoła ustanawia godziny pracy biblioteki oraz określa maksymalną liczbę użytkowników/ odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece. Liczba osób jest określana przy uwzględnieniu dystansu społecznego (odległość nie mniejsza niż 1,5 m).
- Informacje o działalności biblioteki szkolnej są publikowane na głównej stronie internetowej placówki.
- Ogranicza się możliwość przeglądania przez czytelników bibliotecznych katalogów kartkowych.
- Ogranicza się użytkowanie przez czytelników księgozbioru w dostępie wolnym.
- Na czas obowiązywania stanu epidemii wyłącza się z użytkowania czytelnię. Udostępnianie zbiorów odbywa się wyłącznie w trybie wypożyczeń na zewnątrz.
- Ogranicza się możliwość korzystania przez czytelników z dostępnych w bibliotece multimediów i urządzeń komputerowych.
- Postępowanie z księgozbiorem
- Pracownik biblioteki przyjmując książki od czytelników zobowiązany jest wykonywać te czynności przy zachowaniu środków ostrożności, w szczególności zobowiązany jest do osłony ust i nosa oraz używania rękawiczek ochronnych.
- Dla książek zwracanych przez czytelników wydziela się skrzynię, pudło, torbę lub półki
w magazynie, innym pomieszczeniu bądź regale. - Miejsce do przechowywania zwracanych książek zostaje wyraźnie oznaczone w celu uniknięcia omyłkowego wydania pozycji podlegającej kwarantannie.
- Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do użytkowania.
- Odizolowane egzemplarze podlegają kwarantannie przez okres nie krótszy niż 48 godzin
(2 doby). - Egzemplarze zwracane do biblioteki nie podlegają dezynfekcji: preparatami dezynfekcyjnymi, ozonem oraz lampami UV ze względu szkodliwy wpływ na materiały, z których wykonane są książki.
- Szczególne zasady wobec personelu oraz uczniów/czytelników
- Personel placówki
- Zobowiązuje się personel biblioteczny do:
- Nauczyciele powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni biblioteki, wynoszący min. 1,5 m;
- Informowania uczniów i ich rodziców o ograniczeniach i szczególnych zasadach funkcjonowania biblioteki w czasie obowiązywania stanu epidemii;
- Wietrzenia pomieszczeń bibliotecznych, w których przebywają uczniowie, co najmniej raz na godzinę;
- Zwracania uwagi na częste dezynfekowanie lub mycie rąk przez uczniów za pomocą wody
i mydła, szczególnie po przyjściu do szkoły i po korzystaniu z toalety; - Unikania organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu;
- Informowania dyrekcji placówki o występowaniu wszelkich objawów chorobowych wśród uczniów i personelu;
- W przypadku zaobserwowania u siebie objawów chorobowych pracownik jest zobowiązany niezwłocznie poinformować o tym fakcie pracodawcę.
- Zobowiązuje się personel sprzątający i administracyjny do:
- Sumiennego wykonywania czynności sprzątających w szczególności czynności dezynfekcji;
- Monitorowania zużycia oraz ilości posiadanych środków czyszczących i dezynfekujących;
- Informowania dyrekcji o konieczności dokonania zakupu określonych środków czyszczących i dezynfekujących;
- Informowania dyrekcji placówki o występowaniu wszelkich objawów chorobowych wśród uczniów i personelu;
- W przypadku zaobserwowania u siebie objawów chorobowych pracownik jest zobowiązany niezwłocznie poinformować o tym fakcie pracodawcę.
- Rodzice i uczniowie
- Zobowiązuje się rodziców/opiekunów do:
- Informowania personelu o wszelkich symptomach chorobowych ucznia;
- Powstrzymania się od posyłania ucznia do szkoły w przypadku występowania objawów chorobowych np. podwyższona temperatura, kaszel itp.;
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych nie wolno posyłać ucznia do szkoły.
- Zobowiązuje się uczniów do:
- Zapoznania się z opracowanymi przez szkołę zasadami funkcjonowania biblioteki;
- Każdorazowego dezynfekowania lub mycia rąk bezpośrednio po wejściu do budynku;
- Korzystania z szatni według zasad ustalonych przez dyrektora szkoły;
- Na terenie szkoły, do częstego mycia rąk wodą z mydłem, zachowania dystansu, a także unikania dotykania oczu, nosa i ust.
- Postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia koronowirusem
- Dyrekcja zamieszcza w widocznym, ogólnodostępnym miejscu numery potrzebnych telefonów,
w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych. - W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy objawów sugerujących zakażenie koronawirusem pracownik ten jest niezwłocznie odsuwany od pracy.
- Jeżeli w trakcie godzin pracy u pracownika lub czytelnika wystąpią objawy chorobowe powinien on oczekiwać na transport w pomieszczeniu epidemiologicznym, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Osoba niesamodzielna powinna mieć na ten czas zapewnioną stałą opiekę. Na czas oczekiwania na transport osobie tej zapewnia się jednorazową maseczkę
i rękawiczki. - Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych czytelników.
- Dyrekcja powiadamia właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną
i postępuje ściśle z wydanymi instrukcjami i poleceniami. - Sporządza się listę osób przebywających w tym samym czasie w budynku, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- Obszar, w którym przebywał pracownik poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji.
- W przypadku wątpliwości co do zasad należytego postępowania należy zwrócić się w celu uzyskania porady lub konsultacji do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Komunikacja i informowanie
- Dyrekcja publikuje i aktualizuje na stronie internetowej placówki informacje związane ze sposobem organizacji szkoły w czasie obowiązywania stanu epidemii.
- Dyrekcja placówki na bieżąco informuje organ prowadzący o sposobie i warunkach sprawowanej opieki, w szczególności o zagrożeniach i związanych z nią ryzykach.
- Przepisy końcowe
- Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem jego podpisania i obowiązuje do dnia jego uchylenia lub zniesienia obowiązywania stanu epidemii.
- Jakakolwiek zmiana w jego treści wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
- Z regulaminem zobowiązani są zapoznać się wszyscy pracownicy placówki.
[AK1]Do decyzji Dyrekcji
Regulamin pracy szkoły - 24.09.2020 r.
Różanystok, 01.09.2020 r.
Regulamin realizacji zadań oświatowych
w czasie obowiązywania stanu epidemii w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Różanymstoku- Warianty funkcjonowania szkoły w okresie pandemii
- Wariant A – tradycyjna forma kształcenia
- W szkole funkcjonuje tradycyjna forma kształcenia.
- Szkoła funkcjonuje zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
- W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywne opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgoda organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub całkowicie zawiesić funkcjonowanie pracy szkoły.
- Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)
- W zależności od sytuacji epidemiologicznej na danym terenie i w szkole dyrektor może zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły - wszystkie lub poszczególne zajęcia i prowadzone będą ona w formie zdalnej (kształcenie na odległość.
- Decyzje o zawieszeniu tradycyjnej formy realizacji zadań oświatowych podejmuje dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Opinie mogą być wydawane pisemnie, ustnie, za pomocą maila lub telefonu.
- Wariant C – kształcenie zdalne
- Dyrektor szkoły, za zgoda organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, może podjąć decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość.
- Funkcjonowanie szkoły w strefie zielonej w wariancie A
- Przygotowanie szkoły do realizacji zadań oświatowych
- Ograniczenia związane z funkcjonowaniem szkoły w stanie epidemii
- Warunkiem przyjęcia ucznia do placówki jest akceptacja przez opiekunów prawnych ucznia szczególnych warunków sanitarno-epidemiologicznych panujących na terenie placówki.
- Wejście do budynku
- Na drzwiach wejściowych do budynku zamieszcza się istotne informacje związane z bieżącym sposobem funkcjonowania placówki, w szczególności informacje o przyjętych zasadach sanitarno-epidemiologicznych.
- Dyrekcja bezpośrednio przy wejściu zamieszcza w widocznym, ogólnodostępnym miejscu numery potrzebnych telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- Placówka, bezpośrednio przy wejściu zapewnia pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk wraz
z wyeksponowaną instrukcją prawidłowej dezynfekcji rąk. - Wszystkie osoby zobowiązane są do każdorazowej dezynfekcji rąk w przypadku wejścia na teren budynku.
- Do placówki mają prawo wstępu wyłącznie:
- Personel placówki,
- Uczniowie,
- Rodzice lub upoważnieni przez nich opiekunowie w celu przyprowadzenia lub odbioru ucznia ze szkoły. Do szkoły ma prawo wstępu wyłącznie jeden opiekun
w stosunku do każdego z uczniów (2 osoby przyprowadzające lub odbierające tego samego ucznia nie zostaną wpuszczone – zostanie wpuszczona tylko 1 z nich), - Służby sanitarne, epidemiologiczne i wyspecjalizowany personel sprzątający,
- Inne osoby po uzyskaniu indywidualnej zgody Dyrektora placówki.
- Rodzice/opiekunowie mogą wchodzić z uczniem wyłącznie do przestrzeni wspólnej
z zachowaniem zasady odstępu 1,5 metrów przy stosowaniu środków ochrony bezpośredniej
w postaci osłon ust i nosa oraz rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk. - Uczniowie, ich opiekunowie i wszyscy pracownicy przed wejściem do placówki mają mierzoną temperaturę termometrem bezdotykowym (dezynfekcja po każdej grupie) lub innym termometrem (dezynfekowanym po każdym użyciu).
- Do szkoły nie są wpuszczane osoby z temperaturą przekraczająca 37,5o C.[AK1]
- Uczniowie ze zwiększoną temperaturą oraz przejawiające niepokojące objawy chorobowe jest izolowane od innych uczniów w pomieszczeniu epidemiologicznym, gdzie przebywa do czasu przyjazdu rodzica/opiekuna.
- Przygotowanie pomieszczeń
- Z sal zajęć, w których przebywają uczniowie usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki, dywany, firanki etc.
- W salach zapewnia się możliwości skutecznego ich wietrzenia.
- Pomieszczenia sanitarne zostają wyposażone w środki do dezynfekcji rąk wraz
z wyeksponowanymi instrukcjami poprawnej dezynfekcji. - Spośród pomieszczeń na terenie placówki zostaje wydzielone pomieszczenie epidemiologiczne wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych. Pomieszczenie zostaje wyraźnie i jednoznacznie oznakowane. Pomieszczenie nie może być wykorzystywane do żadnych innych celów. O lokalizacji i przeznaczeniu pomieszczenia informuje się personel placówki.
- Zapewnienie higieny i dezynfekcja
- Personel sprzątający jest odpowiedzialny za wykonywanie czynności sprzątających ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów, w szczególności w pomieszczeniach do spożywania posiłków. Personel sprzątający jest odpowiedzialny za bieżące utrzymanie czystości urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich skuteczne czyszczenie i dezynfekcję.
- Personel dydaktyczny jest odpowiedzialny za utrzymywanie czystości i dezynfekowanie sal zajęć ze szczególnym uwzględnieniem powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach.
- Czynności sprzątające wykonywane są co najmniej 2 razy w ciągu każdego dnia pracy.
- Wykonanie czynności sprzątających jest odnotowywane w Ewidencji czynności porządkowych stanowiących Załącznik nr. 1.
- Szczególne zasady wobec personelu oraz opiekunów dzieci
- Personel placówki
- Zobowiązuje się personel dydaktyczny do:
- Informowania rodziców o ograniczeniach i szczególnych zasadach funkcjonowania przedszkola i szkoły w czasie obowiązywania stanu epidemii;
- Wietrzenia sal, w których są organizowane zajęcia, w czasie przerwy co najmniej raz na godzinę, a w razie potrzeb także w czasie zajęć;
- Zwracania uwagi na częste mycie rąk przez uczniów za pomocą wody i mydła;
- Unikania organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
- Informowania dyrekcji placówki o występowaniu wszelkich objawów chorobowych wśród uczniów i personelu.
- W przypadku zaobserwowania u siebie objawów chorobowych pracownik jest zobowiązany poinformować o tym fakcie pracodawcę.
- Zobowiązuje się personel sprzątający do:
- Sumiennego wykonywania czynności sprzątających w szczególności czynności dezynfekcji;
- Monitorowania zużycia oraz ilości posiadanych środków czyszczących i dezynfekujących;
- Informowania dyrekcji o konieczności dokonania zakupu określonych środków czyszczących i dezynfekujących.
- Informowania dyrekcji placówki o występowaniu wszelkich objawów chorobowych wśród dzieci i personelu.
- W przypadku zaobserwowania u siebie objawów chorobowych pracownik jest zobowiązany poinformować o tym fakcie pracodawcę.
- Rodzice/opiekunowie uczniów
- Zobowiązuje się rodziców/opiekunów do:
- Informowania personelu o wszelkich symptomach chorobowych dziecka;
- Powstrzymania się od przyprowadzania uczniów do szkoły w przypadku występowania objawów chorobowych np. podwyższona temperatura, kaszel itp.;
- Nieprzynoszenia do szkoły zabawek ucznia lub innych przedmiotów.
- Osoba przyprowadzająca/odbierająca ucznia nie powinna mieć objawów chorobowych.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać ucznia do placówki.
- Szczególne zasady organizacji zadań oświatowych i opiekuńczych
- Zajęcia są przeprowadzane zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji oraz Głównego Inspektora Sanitarnego
- Zajęcia są organizowane w sposób umożliwiający zachowanie 1,5 m odległości pomiędzy członkami personelu. W miarę możliwości dąży się do zachowania 1,5 m dystansu pomiędzy uczniami.
- Jedna klasa uczniów przebywa w wyznaczonej i stałej sali, nie dotyczy to posiłków.
- Opieka nad poszczególnymi klasami została zorganizowana w sposób ograniczający stykanie się ze sobą poszczególnych klas uczniów.
- W trakcie zajęć (w tym wychowania fizycznego i sportowych), w których nie można zachować dystansu, ogranicza się ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Z sal, w których przebywają uczniowie zostały usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać i zdezynfekować.
- Uczeń posiada własne przypory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce.[AK2]
- Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Jeżeli do zajęć będą wykorzystywane przedmioty sportowe, po każdym użyciu zostaną one dokładnie wyczyszczone lub zdezynfekowane.
- Podłoga w sali gimnastycznej po każdym dniu zajęć zostanie dokładnie wyczyszczona lub zdezynfekowana.
- Sale lekcyjne oraz części wspólne (korytarze) są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, w razie potrzeby również w czasie zajęć.
- W miarę możliwości zajęcia oraz przerwy są organizowane na świeżym powietrzu na terenie podmiotu.
- Przerwy w klasach I-III są organizowane w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut.[AK3]
- Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych po każdym dniu zajęć zostaną dokładnie wyczyszczona lub zdezynfekowana.[AK4]
- W trakcie organizacji zajęć pozalekcyjnych stosuje się odpowiednie zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.
- Pracownicy administracyjni, personel kuchenny i porządkowy ograniczają do niezbędnego minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci mają zachować dystans społeczny w stosunku do pracowników podmiotu, jak i innych uczniów i ich rodziców/opiekunów wynoszący co najmniej 1,5 metry.
- Organizacja szatni
- Przy wyjściu do szatni zapewnia się pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk wraz
z wyeksponowaną instrukcją prawidłowej dezynfekcji rąk. - Wprowadza się dwa różne wejścia uczniów do szkoły (klasy I – III – wejście główne, kl. IV – VIII – wejście od podwórka.
- Przy wyjściu do szatni zapewnia się pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk wraz
- Organizacja zajęć świetlicowych
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby mogą odbywać się w innych salach dydaktycznych.
- Podczas zajęć świetlicowych należy zachować zasady bezpieczeństwa.
- W świetlicy zapewnia się pojemnik z płynem do dezynfekcji rąk wraz z wyeksponowaną instrukcją prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Wychowankowie wykonują dezynfekcję rąk pod nadzorem opiekuna.
- Pomieszczenie świetlicy jest wietrzone przed przyjęciem uczniów, co najmniej raz na godzinę, w czasie przebywania uczniów w świetlicy oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Organizacja opieki zdrowotnej
- We współpracy z pielęgniarką stosuje się wymagania określone w przepisach prawa oaz wytyczne m.in. Ministra Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Organizacja żywienia dzieci
- Niezależnie od ogólnych zasad dotyczących miejsc żywienia wprowadza się szczególne zasady wynikające z zagrożenia epidemiologicznego.
- Personel kuchenny w czasie przygotowywania posiłków zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności, powinna być zachowana odległość miejsc pracy wynosząca minimum 1,5 metra, a jeżeli nie jest to możliwe stosowanie środków ochrony osobistej.
- Personel kuchenny jest zobowiązany zwracać szczególną uwagę na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców.
- Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze minimum 60 0C lub posiłki są podawane w naczyniach jednorazowych.
- Z miejsca spożywania posiłków usuwa się dodatki np. cukier, sól, serwetki itp.
- Korzystanie z posiłków odbywa się w miejscu do tego wyznaczonym.
- Wprowadza się zmianowe wydawanie posiłków z podziałem na grupy przy zapewnieniu sprzątania i dezynfekcji po każdej grupie.[AK5]
- Postępowanie na wypadek zakażenia koronowirusem
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy objawów sugerujących zakażenie koronawirusem pracownik ten jest niezwłocznie odsuwany od pracy.
- W przypadku wystąpienia u ucznia zwiększonej temperatury oraz przejawienia się niepokojących objawów chorobowych jest on izolowany od innych uczniów w pomieszczeniu epidemiologicznym, gdzie przebywa do czasu przyjazdu rodzica/opiekuna.
- Jeżeli w trakcie godzin pracy u pracownika lub ucznia wystąpią objawy chorobowe powinien on oczekiwać na transport w pomieszczeniu epidemiologicznym, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Osoba niesamodzielna powinna mieć na ten czas zapewnioną stałą opiekę.
- Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych uczniów.
- Dyrekcja powiadamia właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną
i postępuje ściśle z wydanymi instrukcjami i poleceniami. - W przypadku wystąpienia objawów chorobowych u członka personelu niezwłocznie odsuwa się go od wykonywanych zadań. O zaistniałej sytuacji powiadamia się właściwą miejscowo stację sanitarno-epidemiologiczną i następnie stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym przebywał pracownik poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji.
- Sporządza się listę osób przebywających w tym samym czasie w budynku, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- Dyrekcja zamieszcza w widocznym, ogólnodostępnym miejscu numery potrzebnych telefonów,
w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych. - W przypadku wątpliwości co do zasad należytego postępowania należy zwrócić się w celu uzyskania porady lub konsultacji do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Komunikacja i informowanie
- Dyrekcja placówki podejmuje działania zapewniające rodzicom możliwość konsultacji
z nauczycielami prowadzącymi zajęcia. - Dyrekcja publikuje i aktualizuje na stronie internetowej placówki informacje związane ze sposobem organizacji przedszkola i szkoły w czasie obowiązywania stanu epidemii.
- Dyrekcja przedszkola i szkoły na bieżąco informuje organ prowadzący o sposobie i warunkach sprawowanej opieki, w szczególności o zagrożeniach i związanych z nią ryzykach.
- W przypadku wystąpienia objawów chorobowych u ucznia lub członka personelu placówka niezwłocznie informuje o zaistniałej sytuacji właściwą miejscowo stację sanitarno-epidemiologiczną.
- Funkcjonowanie szkoły w sytuacji wprowadzenia strefy żółtej/czerwonej
- W momencie ogłoszenia na terenie szkoły strefy żółtej lub czerwonej zostanie opracowany regulamin na podstawie funkcjonowania szkoły w strefie czerwonej/żółtej w oparciu o wytyczne
i zalecenia uzyskane od organu prowadzącego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Przepisy końcowe
- Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem jego podpisania i obowiązuje do dnia jego uchylenia lub zniesienia obowiązywania stanu epidemii.
- Wejście w życie niniejszego regulaminu uchyla Regulamin realizacji zadań oświatowych
w czasie obowiązywania stanu epidemii z dnia 25 marca 2020 r. - Jakakolwiek zmiana w jego treści wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
- Z regulaminem zobowiązani są zapoznać się wszyscy pracownicy placówki.
[AK1]Do decyzji Dyrekcji
[AK2]Jeżeli szkoła posiada szafki
[AK3]Szkoły podstawowe z klasami I-III
[AK4]Szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe
[AK5]Do decyzji Dyrekcji
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
1 września 2020 r., po półrocznej przerwie, uczniowie wrócili do szkoły. Inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się przed szkołą. Pani dyrektor powitała uczniów, nauczycieli i rodziców. Pani dyrektor przekazała informacje związane z pracą szkoły w czasie pandemii. Następnie uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami.
6Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom, Pracownikom i Rodzicom życzymy zdrowia i wytrwałości w trudnym nowym roku szkolnym.
Informacja o rozpoczęciu roku szkolnego 2020/2021
Szanowni Państwo Rodzice, Drodzy Uczniowie, Kochane Dzieci.
Rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas I – VIII odbędzie się przed szkołą na powietrzu 1 września o godz.9.00. Po powitaniu uczniów przez dyrektora uczniowie udadzą się na spotkania z wychowawcami do klas. Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy. Po wejściu do budynku szkoły należy zdezynfekować ręce. W szkole obowiązuje zachowanie dystansu od innych osób. Uczniowie przynoszą notes i długopis. W razie deszczu zapraszamy uczniów do klas.
Rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci z przedszkola wraz z rodzicami odbędzie się 1 września o godz. 9.15 w sali gimnastycznej. Rodziców obowiązuje w szkole zakrywanie nosa i ust maseczką.
Pozdrawiam serdecznie
Dyrektor
Iwona Granacka
Bezpiecznie do szkoły - 25.08.2020 r.
Poniżej wskazówki dla uczniów i rodziców dotyczące bezpiecznego powrotu do szkoły.
Bezpiecznie podczas wakacji
Materiały dotyczące bezpieczeństwa w czasie wypoczynku letniego wraz z życzeniami dla wszystkich uczniów, opiekunów oraz pracowników oświaty od sokólskich Policjantów.
Z uwagi na brak możliwość bezpośredniego przeprowadzenia spotkań profilaktycznych przekazujemy Państwu materiały profilaktyczne z nadzieją rozpowszechnienia.Bezpiecznie na drodze i w podróży
"Kręci mnie bezpieczeństwo..."
Archiwum Aktualności