• Akademia z okazji 231. rocznicy Konstytucji 3 maja - 29.04.2022 r.
          • Akademia z okazji 231. rocznicy Konstytucji 3 maja - 29.04.2022 r.

          • Święto Narodowe Trzeciego Maja, to polskie święto państwowe obchodzone 3 maja na pamiątkę Konstytucji 3 maja 1791 r. W bieżącym roku przypada 231. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowożytnej konstytucji.

            Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia.

            Rozpoczęła się odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego", po którym szkolna społeczność obejrzała montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klasy siódmej i trzeciej. Dwoje narratorów przedstawiło historię Polski końca XVIII wieku. Recytatorzy, słowami poetów, podkreślili doniosłość wydarzeń oraz piękno ojczystej ziemi. To wszystko na tle piosenki "Witaj majowa jutrzenko" i Poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny".

            Pojawiające się w rękach uczniów litery utworzyły wymowne słowo "POLSKA", które zwieńczyło uroczystość.

            Pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz podziękowała uczniom klasy siódmej i trzeciej oraz nauczycielom, którzy przygotowali uroczystość: pani Teresie Boboryko za oprawę muzyczną, pani Krystynie Prokop za piękną dekorację i pani Grażynie Ciszkowskiej za scenariusz i reżyserię.

          • Bezpiecznie w rolnictwie - 28.04.2022 r.

          • To była ciekawa lekcja. O bezpieczeństwie w gospodarstwach rolnych opowiedziała pracownica Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Dąbrowy Białostockiej, która 28 kwietnia br. odwiedziła uczniów.

            Na tle animowanego filmu pani omówiła niebezpieczne zachowania dzieci w gospodarstwie rolnym. Po prelekcji odbył się konkurs. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówkę. Każdy otrzymał nagrodę, którą mógł sam wybrać.

            To było bardzo interesujące spotkanie.

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi - 22.04.2022 r.

          • "Inwestujmy w naszą planetę".To hasło tegorocznego Dnia Ziemi. W Polsce Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku, mimo, że na świecie stał się świętem dopiero w 2009 r. Od 2010 roku jest obchodony właśnie 22 kwietnia.

            Uczniowie klasy I z wychowawczynią panią Marzanną Maksimczyk przygotowali kabaretowy spektakl.

            Motywem przedstawienia była dbałość o czystość najbliższego otoczenia.

            Dzieci z wielkim zaangażowaniem prezentowały problem zanieczyszczania środowiska. Znalazły też sposób na poprawę tego stanu rzeczy.

            Pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz podziękowała młodym aktorom  i pani Marzannie Maksimczyk za przygotowanie spektaklu. Widownia nagrodziła wszystkich hucznymi oklaskami.

          • 79 rocznica powstania w getcie warszawskim - 19 kwietnia

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

            W dniach 20-22 kwietnia uczniowie klasy IV i VIII włączyli się czynnie w akcję: wykonali samodzielnie papierowe żonkile, obejrzeli filmy edukacyjne i wzięli udział w dyskusji o tolerancji, równości i tożsamości narodowej.

            Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.

            A. Rychtarczyk

          • "Pani Twardowska" w szkole - 13.04.2022 r.

          • Inscenizację utworu Adama Mickiewicza "Pani Twardowska" zparezentowali uczniowie klasy V. Szkolny korytarz zamienił się w mini teatr. Młodzi aktorzy dwukrotnie wystąpili przed szkolną społecznością. Najpierw spektakl obejrzeli uczniowie klas IV - VIII, a po krótkiej przerwie klas I -III. 

            Aktorzy zostali nagrodzeni brawami. Pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz podziękowała uczniom i pani Iwonie Maksimczyk, która opracowała scenariusz i nadzorowała przygotowanie młodzieży. Dziękujemy za piękne przypomnienie utworu naszego Wieszcza.

          • Dzień bez plecaka - 4.04.2022 r.

          • 4 kwietnia br. samorząd uczniowski zorganizował dla uczniów klas IV-VIII "Dzień bez plecaka". Uczniowie mieli spakować zeszyty, podręczniki i przybory szkolne do różnych pojemników i przybyć z nimi do szkoły.

             

            Pomysłom nie było końca. Plecaki zostały spakowane do sklepowych wózków, nosidełek dla niemowląt, hulajnogi, koszyków i różnych pojemników. Zabawa bardzo podobała się uczniom. Najciekawszy pomysł zaprezentował Mateusz Jackiewicz z klasy V. Gratulujemy.