• Dzień Dziecka z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii w Różanymstoku - 2.06.2022 r.

          • Z nieba strugi deszczu, a u nas radosne, dalsze świętowanie Dnia Dziecka.

            Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Różanymstoku zaprosił dzieci z przedszkola i uczniów z naszej szkoły na wspólne świętowanie. Imprezę, w sali gimnastycznej Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku, zorganizowała grupa Art-Stok z MOS w Różanymstoku.

            Rozpoczęliśmy nauką tańca. Chłopcy pokazywali układ taneczny, który wszyscy próbowali zapamiętać i powtórzyć w takt muzyki.

            Pokaz żonglerki, próba jazdy na jednokołowym rowerze, salta, zabawa z chustą - zaangażowały uczniów. Każdy znalazł coś dla siebie. W serdecznej, przyjaznej atmosferze czas mijał bardzo szybko. Chłopcy chętnie pokazywali różne umiejętności akrobatyczne i pomagali stawiać pierwsze kroki.

            Dziękujemy Dyrekcji Salezjańskiego Ośrodka Socjoterapii za zaproszenie oraz pani Violi Lingo i grupie Art-Stok  za wspaniałe poprowadzenie imprezy. Jesteśmy pod wrażeniem. 

            Jeszcze raz bardzo dziękujemy.

          • 1 czerwca - Dzień Dziecka

          • Kochane Dzieci! Drodzy Uczniowie!

            W dniu Waszego święta

            życzymy,

            aby na Waszych twarzach zawsze był uśmiech,

            życzymy słońca nad Waszymi głowami.

            Żyjcie tak, aby każdy dzień był niepowtarzalny i wyjątkowy.

            Realizujcie swoje plany i spełniajcie marzenia.

                                                               

             

          • Uczniowie na wycieczce w Warszawie - 27.05.2022 r.

          • 27 maja br. uczniowie klas I-IV  pojechali na wycieczkę do Warszawy. Dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd do stolicy. Wyruszyli wczesnym rankiem. Humory dopisywały, więc droga nie dłużyła się.

            A w Warszawie - moc atrakcji. Zamek Królewski i Stare Miasto zachwyciło dzieci.

            Nie zabrakło też innych atrakcji.

          • 26 maja - Dzień Matki

          • M - oznacza miłość

            A - dobroć anioła

            T - troskę codzienną

            K - krzyż w pocie czoła

            A, którte kończy to piękne nazwanie, to święte Boże apostołowanie.

             

            KOCHANE MAMY!

            DUŻO ZDROWIA RADOŚCI WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI ŻYCZĄ WAM 

                                                                                                                      dzieci.

             

          • Egzaminy ósmoklasistów - 24-26 maja 2022 r.

          • Już za chwilę rozpoczną się egzaminy ósmoklasistów. Przed uczniami trzy dni zmagań. 

            24 maja br. - egzamin z języka polskiego.

            25 maja br. - egzamin z matematyki.

            26 maja br. - egzamin z języka angielskiego.

            Trzymamy kciuki. POWODZENIA!

          • "...Jak Warszawa to, w maju, gdy kwitną bzy..." - 19.05.2022 r.

          • "Jak przygoda to tylko w Warszawie, jak Warszawa to, w maju gdy kwitną bzy..." - słowa popularnej niegdyś piosenki stały się mottem wycieczki uzniów klasy VIII do Warszawy.

            Wyruszyliśmy pociągiem IC "Podlasiak" z Dąbrowy Białostockiej, aby po czterech godzinach komfortowej jazdy być w stolicy. 

             

            Naszym celem było Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzież z zainteresowaniem zwiedzała ekspozycję. Przeszliśmy  kanałem, obejrzeliśmy film "Miasto w ruinie".

            Kolejnym punktem był Plac Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i innymi pomnikami, które widzieliśmy ze znacznej odległości. Spacer na Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto, podziwianie pomników, w tym Kolumny Zygmunta i widok na Zamkek Królewski zakończyło zwiedzanie miasta. Po Warszawie poruszaliśmy się pieszo, autobusem, tramwajem i metrem. Szczególnie ten ostatni środek transportu wzbudził duże zainteresowanie młodzieży. Przejechaliśmy na Dworzec Centralny, skąd wyruszyliśmy w drogę powrotną. O godz. 20:20 na dworcu w Dąbrowie Białostockiej powitała nas pani dyrektor oraz rodzice uczniów. Piękna pogoda, atrakcje, dobre humory towarzyszyły nam podczas całej wyprawy. Opiekunami młodzieży były panie Jolanta Klin i Grażyna Ciszkowska.

          • Kwiaty w Harasimowiczach - 6.05.2022 r.

          • 6 maja br. uczniowie z klas VI-VIII uczestniczyli w złożeniu kwiatów pod pomnikiem gen. Edwarda Godlewskiego w Harasimowiczach. W pierwszych dniach maja przypadała 77. rocznica Jego śmierci w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Mauthausen - Gusen.

            Edward Józef Godlewski, ps. „Garda”, „Izabelka” (ur. 10 lipca 1895 w Harasimowiczach. Podczas II wojny światowej był komendantem Obszaru Białostockiego Armii Krajowej. Po jego likwidacji został przeniesiony do Krakowa. W maju 1944 mianowany przez Komendanta Głównego Armii Krajowej komendantem Okręgu Kraków. Funkcję objął faktycznie w czerwcu 1944. 24 lipca 1944 mianowany dowódcą Grupy Operacyjnej AK „Kraków”.

            1 września 1944 pomimo bezpośredniego rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, generała „Bora” Komorowskiego, nie wydał rozkazu rozpoczęcia powstania w Krakowie. Aresztowany 19 października 1944. 6 grudnia 1944 wywieziony do niemieckiego obozu Gross Rosen, a następnie do Mauthausen, gdzie zmarł nie doczekwaszy wyzwolenia.

            fot. Amelka Antonik

        • Akademia z okazji 231. rocznicy Konstytucji 3 maja - 29.04.2022 r.
          • Akademia z okazji 231. rocznicy Konstytucji 3 maja - 29.04.2022 r.

          • Święto Narodowe Trzeciego Maja, to polskie święto państwowe obchodzone 3 maja na pamiątkę Konstytucji 3 maja 1791 r. W bieżącym roku przypada 231. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowożytnej konstytucji.

            Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia.

            Rozpoczęła się odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego", po którym szkolna społeczność obejrzała montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klasy siódmej i trzeciej. Dwoje narratorów przedstawiło historię Polski końca XVIII wieku. Recytatorzy, słowami poetów, podkreślili doniosłość wydarzeń oraz piękno ojczystej ziemi. To wszystko na tle piosenki "Witaj majowa jutrzenko" i Poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny".

            Pojawiające się w rękach uczniów litery utworzyły wymowne słowo "POLSKA", które zwieńczyło uroczystość.

            Pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz podziękowała uczniom klasy siódmej i trzeciej oraz nauczycielom, którzy przygotowali uroczystość: pani Teresie Boboryko za oprawę muzyczną, pani Krystynie Prokop za piękną dekorację i pani Grażynie Ciszkowskiej za scenariusz i reżyserię.

          • Bezpiecznie w rolnictwie - 28.04.2022 r.

          • To była ciekawa lekcja. O bezpieczeństwie w gospodarstwach rolnych opowiedziała pracownica Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Dąbrowy Białostockiej, która 28 kwietnia br. odwiedziła uczniów.

            Na tle animowanego filmu pani omówiła niebezpieczne zachowania dzieci w gospodarstwie rolnym. Po prelekcji odbył się konkurs. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówkę. Każdy otrzymał nagrodę, którą mógł sam wybrać.

            To było bardzo interesujące spotkanie.

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi - 22.04.2022 r.

          • "Inwestujmy w naszą planetę".To hasło tegorocznego Dnia Ziemi. W Polsce Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku, mimo, że na świecie stał się świętem dopiero w 2009 r. Od 2010 roku jest obchodony właśnie 22 kwietnia.

            Uczniowie klasy I z wychowawczynią panią Marzanną Maksimczyk przygotowali kabaretowy spektakl.

            Motywem przedstawienia była dbałość o czystość najbliższego otoczenia.

            Dzieci z wielkim zaangażowaniem prezentowały problem zanieczyszczania środowiska. Znalazły też sposób na poprawę tego stanu rzeczy.

            Pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz podziękowała młodym aktorom  i pani Marzannie Maksimczyk za przygotowanie spektaklu. Widownia nagrodziła wszystkich hucznymi oklaskami.

          • 79 rocznica powstania w getcie warszawskim - 19 kwietnia

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

            W dniach 20-22 kwietnia uczniowie klasy IV i VIII włączyli się czynnie w akcję: wykonali samodzielnie papierowe żonkile, obejrzeli filmy edukacyjne i wzięli udział w dyskusji o tolerancji, równości i tożsamości narodowej.

            Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.

            A. Rychtarczyk

          • "Pani Twardowska" w szkole - 13.04.2022 r.

          • Inscenizację utworu Adama Mickiewicza "Pani Twardowska" zparezentowali uczniowie klasy V. Szkolny korytarz zamienił się w mini teatr. Młodzi aktorzy dwukrotnie wystąpili przed szkolną społecznością. Najpierw spektakl obejrzeli uczniowie klas IV - VIII, a po krótkiej przerwie klas I -III. 

            Aktorzy zostali nagrodzeni brawami. Pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz podziękowała uczniom i pani Iwonie Maksimczyk, która opracowała scenariusz i nadzorowała przygotowanie młodzieży. Dziękujemy za piękne przypomnienie utworu naszego Wieszcza.

          • Dzień bez plecaka - 4.04.2022 r.

          • 4 kwietnia br. samorząd uczniowski zorganizował dla uczniów klas IV-VIII "Dzień bez plecaka". Uczniowie mieli spakować zeszyty, podręczniki i przybory szkolne do różnych pojemników i przybyć z nimi do szkoły.

             

            Pomysłom nie było końca. Plecaki zostały spakowane do sklepowych wózków, nosidełek dla niemowląt, hulajnogi, koszyków i różnych pojemników. Zabawa bardzo podobała się uczniom. Najciekawszy pomysł zaprezentował Mateusz Jackiewicz z klasy V. Gratulujemy.

        • Rekolekcje wielkopostne - 28.03.2022 r.
          • Rekolekcje wielkopostne - 28.03.2022 r.

          •  

            Rekolekcje, to czas poświęcony odnowie duchowej. W tym roku jeden dzień rekolekcji wielkopostnych dla uczniów odbywał się w szkole. Ksiądz Paweł Rudnicki opracował program, w którym uczniowie przygotowali się do nadchodzącej Wielkanocy.

            G. Ciszkowska

            Już wcześniej, bo 24 marca br. uczniowie klas 6 - 8 w ramach rekolekcji wielkopostnych dotyczących uczynków miłosierdzia pojechali na film pt. „Nędzarz i madame”, który ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich – Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanowił porzucić swoje dotychczasowe życie, po to, aby świat mógł go poznać, jako Brata Alberta.

            Film oprócz duchowych przeżyć sprowokował wiele pytań wśród dzieci, które nie pozostaną bez odpowiedzi, ale poprzez warsztaty w kolejnych dniach rekolekcji wielkopostnych uzyskają odpowiedź. Myślę, że taka forma tegorocznych rekolekcji wielkopostnych przyniesie dobre owoce w sercach dzieci i dorosłych w nich uczestniczących.

            ks. Paweł Rudnicki

        • Spotkanie z pszczelarzem - 24.03.2022 r.
          • Spotkanie z pszczelarzem - 24.03.2022 r.

          •  

            "Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia."

            Autor: Albert Einstein

            Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie, którego celem jest propagowanie roślin miododajnych. Podczas spotkania z pszczelarzem, które odbyło się 25 marca br., o roli pszczół i roślinach miododajnych opowiedział uczniom klas I-III były nauczyciel i dyrektor naszej szkoły pan Tadeusz Ciszkowski.  Jest on miłośnikiem pszczół i pszczelarzem amatorem.

            W ciekawy sposób zaprezentował dzieciom pracę pszczelej rodziny. Na zdjęciach zostały pokazane rośliny miododajne występujące w naszej okolicy, te dziko rosnące oraz te, bez których wiele upraw nie wydałoby plonu.

            Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Odpowiadały na pytania gościa i dużo wiedziały o życiu i roli pszczół.

            Spotkanie zakończyła słodka degustacja.

          • Sukcesy w "PIKtoGRAmach" - 22.03.2022 r.

          • 22 marca w dąbrowskim ośrodku kultury odbyły się eliminacje gminne II Wojewódzkiego Przeglądu NIezawodowej Twórczości Teatralnej "PIKtoGRAmy".

            Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów w różnych kategoriach wiekowych, którzy zaprezentowali wiersze o owadach. I miejsce w swojej kategorii zajęła Amelka Antonik. Wyróżnienia zdobyli Kryspin Karalus i Tymek Hajkowski. Gratulujemy uczniom i dziękujemy pani Iwonie Maksimczyk za przygotowanie i opiekę podczas konkursu.