• Mikołajki - słodkie grudniowe święto.

• Dzień świętego Mikołaja obchodzimy 6 grudnia. Na to święto czekają dzieci w wielu krajach świata. Otrzymują od świętego drobne prezenty, najczęściej słodycze, orzechy, maskotki.

W naszej szkole również świętujemy mikołajki. Uczniowie wymieniają się drobnymi prezencikami. Po korytarzach i salach lekcyjnych krążą Mikołaje i Mikołajki, którzy wszystkim rozdają słodkości. Uczniowie młodszych klas i dzieci w przedszkolu przebierają się w mikołajkowe stroje. Jest to miły zwyczaj. Wszyscy oczekują świąt Bożego Narodzenia. Mikołajki przybliżają to radosne święto.

• Andrzejkowe wróżby - 29.11.2021 r.

• Tradycyjnie w wigilię świętego Andrzeja urządza sie wróżby. Wszystko oczywiście z "przymrużeniem oka". W poniedziałkowy poranek ;)  uczniowie klas IV-VIII zorganizowali kącik wróżb na szkolnym korytarzu. Było lanie wosku, losowy wybór sercowej sympatii oraz zabawy zręcznościowe.

• 20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

• 20 listopada 1989 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło "Konwencję o prawach dziecka". Dzień ten stał się Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka.

25 lat później Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  ustanowił

20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka.

„Dajmy dzieciom słońce, dajmy dzieciom miłość.

Dajmy dzieciom radość, żeby łez nie było".

[Wanda Chotomska]

• Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości - 10.11.2021 r.

• 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W przededniu tego święta w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie wzięli udział w quizie, w którym popisywali się znajomością historii od czasów legendarnych po współczesność. Wielu chciało odpowiadać na postawione przez prowadzących pytania. Nagrodą za prawidłowe odpowiedzi były plakietki z narodowymi symbolami.

Punktualnie o godz. 11:11 wszyscy odśpiewali hymn Polski. W ten sposób szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu", w której wzięło udział prawie 21 tys. szkół z całej Polski.

Pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz podziękowała pani Iwonie Maksimczyk oraz uczniom za przygotowanie uroczystości.

• Spotkanie z rodzicami - 17.11.2021 r.

• 17 listopada br. w szkole odbyła się śródsemestralna wywiadówka. Zgromadzonych w sali gimnastycznej  rodziców powitała pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz. Po krótkiej autoprezentacji pani dyrektor omówiła kalendarz bieżącego roku szkolnego oraz zasady egzaminu ósmoklasisty. Poinformowała o przeprowadzeniu w szkole próbnych egzaminów. Zwróciła się do rodziców z prośbą o motywowanie dzieci do nauki.

Po zebraniu ogólnym rodzice spotkali się z wychowawcami klas i nauczycielami proszczególnych przedmiotów.

• Ósmoklasiści! Egzaminy próbne już w przyszłym tygodniu.

• W dniach 8-10 listopada br. zostanie przeprowadzony próbny egzamin ósmoklasisty.

8.11.2021 r. godz. 8:00 - próbny egzamin z matematyki - czas trwania 100 minut.

9.11.2021 r. godz. 8:00 - próbny egzamin z języka angielskiego - czas trwania 90 minut.

10.11.2021 r. godz. 8:00 - próbny egzamin z języka polskiego - czas trwania 120 minut.

Egzaminy zostaną przeprowadzone w sali przyrodniczej.

• Dwa konkursy w M-GOK w Dąbrowie Białostockiej.

• 26 października 2021 r. w  Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Białostockiej odbyły się dwa konkursy. W konkursie recytatorskim pt. "Nasza złota jesień" wzięły udział dwie uczennice z klasy trzeciej. Łucja Szauer recytowała wiersz Tadeusza Wywrockiego "Jak nie kochać jesieni". Sylwia Kozioł recytowała wiersz Zofii Dąbrowskiej "Pani jesień".

W konkursie plastycznym pt. "Jesień" uczestniczyło 3 uczniów. Praca Moniki Gunickiej zdobyła II miejsce. Łucja Szauer i Wiktor Ragin zdobyli wyróżnienie. Nagrody uczniom podczas apelu w szkole wręczyła pani dyrektor Elżbieta Mackiewicz. Gratulujemy uczniom. Dziękujemy pani Krystynie Prokop za kierowanie pracami uczniów.

Relacja: K. Prokop

9.11.2021 r. Opublikowała: G. Ciszkowska

• Nowa Pani Dyrektor - 2.11.2021 r.

• 2 listopada br. powitaliśmy w szkole Panią Elżbietę Mackiewicz, która objęła stanowisko dyrektora
            Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Różanymstoku.

Pani Dyrektor życzymy dużo zdrowia,

wytrwałości i satysfakcji z pracy w naszej szkole.

• 1 listopada - Wszystkich Świętych

• "...zapalasz światło

tłumaczysz

po drugiej stronie

każdy ma swoją daleką podróż..."

Ks. J. Twardowski "Przed podróżą"

• Pamiętamy - 29.10.2021 r.

• Uczniowie klasy II z wychowawczynią panią Krystyną Prokop zapalili znicze przy symbolicznym grobie, Zamęczonych i Pomordowanych podczas II wojny światowej, znajdującym się przy różanostockiej bazylice.

• W Muzeum Pamięci Sybiru - 28.10.2021 r.

• Losy Polaków pod okupacją sowiecką poznali uczniowie klasy VIII podczas niecodziennej lekcji historii w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Wycieczka odbyła się 28 października br. Młodzież wyjechała pociągiem. Zwiedzanie trwało 2 godziny. O deportacjach opowiedziała pani Grażyna Ciszkowska, która była w muzeum razem z uczniami.

Muzeum Pamięci Sybiru to wyjątkowe miejsce. Każda z sal pokazywała tragedię osób deportowanych na Syberię. Już samo wejście, przez wagon towarowy, dostarczyło wiele emocji. Młodzież w skupieniu oglądała wystawy i słuchała narracji z audio przewodnika.

Bezkresny obszar pokrytej śniegiem i lodem Syberii, ciężka praca łagierników, sala przesłuchań NKWD, izba szkolna, izby mieszkalne z  pryczami i jedną "kozą" do ogrzewania, 300 gramów chleba na dzień - to tylko niektóre obrazy GUŁAGU. Wielu Polaków nigdy nie powróciło do domu.